اینفوگرافیک به معنی ارایه کردن اطلاعات به صورت تصویری است. معمولاً درک کردن اطلاعاتی که به صورت گرافیکی ارایه شده، ساده‌تر است و از طرفی برای جلب توجه بیننده یا خواننده، موثرتر است. برای ساخت اینفوگرافی، نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد. حتی می‌توانید با Word و PowerPoint آفیس هم این کار را انجام بدهید. اما بدون نصب کردن نرم‌افزار اضافی و تنها با استفاده از اپلیکیشن‌های تحت وب نیز این کار امکان‌پذیر است.

در این مقاله به معرفی چند وب‌سایت جالب برای ساخت اینفوگرافی می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

برای تهیه کردن یک اینفوگرافی جالب که ممکن است یک تصویر بزرگ یا تعدادی تصویر و اسلاید باشد، می‌بایست با اصول کلی آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال نباید از جملات طولانی و متعدد استفاده کنید بلکه برعکس، باید موضوعات را ساده و خلاصه کنید. استفاده از فونت ریز و عکس‌های کوچک نیز ایده‌ی جالبی نیست و ممکن است به خوبی دیده نشود و موضوعی از قلم بیافتد. جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز برای طراحی اینفوگرافی و شیوه‌ی چیدن منطقی اطلاعات نیز بسیار مهم است و نیاز به تجربه دارد.

برای طراحی اینفوگرافی می‌توانید از نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت استفاده کنید. طراحی فلوچارت، گانت‌چارت و ترسیم کردن شکل‌های متنوع و افزودن بلوک‌های متن با استایل کاملاً سفارشی، همگی امکان‌پذیر است.

این روزها تعدادی سرویس تحت وب برای طراحی اینفوگرافی به صورت رایگان موجود است که فرآیند طراحی را ساده‌تر می‌کند و به خصوص برای مبتدیان مفید است. در صورت استفاده از اپلیکیشن‌های تحت وب، از نصب کردن نرم‌افزارهای اضافی بی‌نیاز می‌شوید و این مزیت دوم است. مزیت بعدی این است که در صورت استفاده از اپلیکیشن‌های تحت وب، فرآیند به اشتراک‌گذاری اینفوگرافی ساده می‌شود چرا که امکاناتی برای این مهم، پیش‌بینی شده است. در ادامه تعدادی از بهترین اپلیکیشن‌های تحت وب برای طراحی اینفوگرافی را معرفی خواهیم کرد.

Canva و Canva Infographic Maker برای ساخت اینفوگرافی

سرویس تحت وب Canva یکی از سرویس‌های محبوب برای طراحی گرافیک است که به خصوص افراد مبتدی و کسانی که گرافیست نیستند، بیشتر به آن علاقه‌مند می‌شوند. در Canva مجموعه‌ای گسترده از عناصر گرافیکی مثل آیکون‌ها و عکس‌ها در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. خوشبختانه محیط این اپلیکیشن تحت وب نیز طراحی ساده‌ای دارد و به سرعت به آن عادت می‌کنید. اغلب امکانات Canva رایگان است.

سرویس تحت وب Canva Infographic Maker نیز مشابه Canva است و برای طراحی اینفوگرافی بهینه شده است. برای طراحی اینفوگرافی می‌بایست ابتدا یک قالب یا template انتخاب کنید و سپس مشغول تغییر دادن عکس‌ها، ویرایش متن در بخش‌های مختلف و جابجا کردن آیکون‌ها بشوید تا طراحی تکمیل شود. البته می‌توانید از لوگو و تصاویر موجود روی کامپیوتر خویش هم استفاده کنید.

معرفی بهترین سایت‌ها برای طراحی اینفوگرافی، نمودار و چارت

برخی کاربران حتی طراحی لوگو را نیز به کمک Canva انجام می‌دهند! جالب است بدانید که در سرویس تحت وب Canva، بیش از ۲ میلیون عنصر گرافیکی ارایه شده است. برخی موارد رایگان و برخی دیگر پولی است.

Visme و استفاده از بلوک‌های طراحی

اگر تمپلیت‌های ساده و عمومی برای طراحی اینفوگرافی به کار شما نمی‌آید، می‌توانید از اپلیکیشن تحت وب Visme و بلوک‌های متنوع آن استفاده کنید. سبک طراحی در سرویس Visme، قرار دادن بلوک‌ها در کنار هم است و در واقع هر عنصر گرافیکی، یک بلوک است و تنظیمات خاصی دارد و برخی بخش‌های هر بلوک قابلیت تغییر دارد. البته در این اپلیکیشن تحت وب نیز پس از لاگین کردن می‌توانید یکی از تمپلیت‌ها را انتخاب کرده و طراحی را شروع کنید که روش سریع‌تری است.

معرفی بهترین سایت‌ها برای طراحی اینفوگرافی، نمودار و چارت

برای طراحی با استفاده از بلوک‌ها، ابتدا تمپلیت خالی را انتخاب کنید و سپس در بخش محتوای پیشنهادی یا Suggested Content، بلوک‌هایی از نوع آمار، شکل، نمودار، دیاگرام و غیره را با کلیک کردن، اضافه کنید و پس از افزودن بلوک‌ها، مراحل تغییر اندازه و ویرایش را انجام بدهید تا طراحی اینفوگرافی تکمیل شود. روش دیگر این است که یکی از تمپلیت‌ها را انتخاب کنید و بلوک‌هایی از آن را حذف کرده یا تغییر بدهید. این روش نیز سریع و ساده است.

یکی از قابلیت‌های جالب Visme، ایمپورت یا به عبارتی وارد کردن المان‌های طراحی از دیگر وب‌سایت‌ها است. به عنوان مثال می‌توانید فلوچارت را در سایر اپلیکیشن‌های تحت وب طراحی کرده و حاصل کار را ایمپورت کرده و در اینفوگرافی استفاده کنید.

تنظیمات ویرایش بلوک‌ها در سرویس Visme کامل‌تر از Canva است. به عنوان مثال در Canva می‌توانید تصویر پس‌زمینه را برای تمام اینفوگرافی تنظیم کنید اما در Visme می‌توانید تصویر پس‌زمینه‌ی هر بخش یا بلوک را به صورت مجزا انتخاب کنید.

در پلان رایگان Visme امکانات محدود است. می‌توانید ۵ پروژه ایجاد کنید و تمپلیت‌های محدودی را برای شروع طراحی، انتخاب کنید و در نهایت فایل خروجی را با فرمت JPG دانلود کنید. برای دانلود کردن خروجی به صورت PDF و دسترسی به قابلیت‌های کامل‌تر، می‌بایست ماهانه ۱۴ دلار پرداخت کنید تا پلان پریمیوم فعال شود.

Piktochart و اینفوگرافی‌های حرفه‌ای

اپلیکیشن تحت وب Piktochart از نظر قابلیت‌ها و سبک کار، چیزی بین Canva و Visme است. ادیتور این سرویس تحت وب از نظر کاربری، بهتر است و قابلیت‌های به مراتب بیشتری دارد. در عین حال طراحی اینفوگرافی با استفاده از سیستم بلوک‌ها انجام می‌شود و البته گالری تمپلیت‌های آماده از نوع بلوکی در آن وجود ندارد!

معرفی بهترین سایت‌ها برای طراحی اینفوگرافی، نمودار و چارت

ویژگی اصلی Piktochart این است که اینفوگرافی‌های طراحی شده، حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسند و در واقع تمپلیت‌ها و رابط کاربری آن به گونه‌ای است که برای طراحی کارهای زیباتر و حرفه‌ای‌تر، مناسب است. در عین حال اگر تمپلیت‌های آماده، مناسب نباشد، می‌بایست کار طراحی را از صفر شروع کنید که وقت‌گیر است و شاید نتیجه‌ی کار، جالب و حرفه‌ای به نظر نرسد. خوشبختانه ابزارهایی مثل Photo Frame یا قاب عکس و Chart یا نمودار، امکانات و فرمت‌های زیادی دارند که اغلب افراد را راضی می‌کند.

اگر از حساب کاربری رایگان برای کار با Pikochart استفاده کنید، خروجی کار به صورت فایل عکس با فرمت PNG قابل دانلود است. برای دانلود با فرمت PDF و بدون واترمارک و دسترسی به بیش از ۸۰۰ تمپلیت جالب، می‌بایست پلان Pro را تهیه کنید که ماهانه ۲۵ دلار هزینه خواهد داشت.

Venngage و امکانات جامع ویرایش متن و گرافیک

Venngage نیز سرویسی برای طراحی گرافیک است که تلاش شده تا کامل‌تر از Canva باشد. طراحی بلوکی در Venngage لحاظ نشده اما مثل Canva می‌توان متن و عکس‌ها و نمودارها و عناصر گرافیکی را به سادگی تغییر داد.

معرفی بهترین سایت‌ها برای طراحی اینفوگرافی، نمودار و چارت

در این سرویس تحت وب هم طراحی با انتخاب کردن یک تمپلیت آغاز می‌شود. می‌توانید تمپلیت خالی یا Blank‌ را انتخاب کنید و سپس تک‌تک عناصر گرافیکی را اضافه کنید. برای ساده‌تر شدن ویرایش اینفوگرافی می‌توانید تعدادی از عناصر را به گروه تبدیل کنید. در این صورت عملاً بلوک سفارشی ساخته‌اید در حالی که Venngage چیزی به اسم بلوک آماده ندارد.

Infogram برای طراحی نمودار و گراف در سایت‌ها و بلاگ‌ها

Infogram هم ابزاری قدرتمند برای نمایش اطلاعات به صورت گرافیکی است. اگر از پلان رایگان استفاده کنید، قابلیت اکسپورت کردن یا به زبان دیگر، خروجی گرفتن با فرمت‌های تصویری و پی‌دی‌اف وجود ندارد و تنها روش به اشتراک‌گذاری، استفاده از کدی برای استفاده‌ی توکار یا Embed کردن در سایت‌ها و وبلاگ‌ها است. در این صورت واترمارک اینفوگرام زیر اینفوگرافی‌ها درج می‌شود.

اینفوگرام از نظر امکانات ویرایش متن و عناصر گرافیکی و نمودارها و تنظیم استایل این موارد، خوب است اما از نظر تمپلیت‌ها، موارد ساده‌ای را در اختیار کاربر می‌گذارد که شاید مناسب هر نوع کاربردی نیست.‌به همین جهت از Infogram معمولاً در طراحی نمودارها و عناصر متحرک گرافیکی برای استفاده در صفحات وب استفاده می‌شود.

معرفی بهترین سایت‌ها برای طراحی اینفوگرافی، نمودار و چارت

در صورت پرداخت ۱۹ دلار هزینه‌ی ماهانه می‌توانید از امکانات بیشتر مثل ایجاد پروژه‌های شخصی، دانلود کردن خروجی کار به صورت عکس و همین‌طور بیش از ۱۰۰ تمپلیت پولی استفاده کنید.