بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند امروزی، سیستم عامل Android TV دارند که در حقیقت نسخه‌ای خاص از اندروید برای تلویزیون‌ها است. در این نسخه از اندروید هم می‌توان اپلیکیشن و بازی نصب کرد و کاربردهای تلویزیون را بیشتر کرد. به جز تلویزیون‌ها، برخی ستاپ‌باکس‌ها نیز دارای همین سیستم عامل هستند.

به روش دستی نصب کردن اپ‌ها یا در واقع فایل APK روی Android TV اصطلاحاً Sideloading گفته می‌شود و در این مقاله می‌خواهیم این موضوع را موردبحث قرار دهیم.

آشنایی با Sideload یا نصب اپ از منابع ناشناخته در اندروید

یکی از ویژگی‌های مفید در اندروید، قابلیت نصب کردن اپ از منابعی به جز Play Store گوگل است. در واقع می‌توانید فایل APK اپ را از روی کارت حافظه یا از طریق بلوتوث و وای-فای از دیگران دریافت کرده و نصب کنید. به همین صورت می‌توانید از سایت‌هایی مثل APK Mirror اپ دانلود کرده و نصب کنید. برای فعال کردن این قابلیت در اندروید، می‌بایست از اپلیکیشن Settings استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید: 

اما در تلویزیون‌های مجهز به سیستم عامل اندروید چه باید کرد؟ آیا قابلیت نصب کردن اپ‌ها از منابع مختلف در Android TV نیز وجود دارد؟ پاسخ مثبت است و به این روش نصب دستی اپ‌ها، Sideload کردن گفته می‌شود. در ادامه به روش کار اشاره خواهیم کرد.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

مجاز کردن نصب اپ از منابع مختلف در Android TV

برای مجاز کردن نصب اپ به روش دستی، می‌بایست Unknown sources که به معنی منابع ناشناخته است را مجاز کنید. در حالت عادی اندروید نمی‌گذارد اپ‌ها از منابع غیررسمی نصب شوند و این یک مسأله‌ی امنیتی است. در واقع با فعال کردن منابع ناشناخته، امنیت اندروید پایین می‌آید و صرفاً باید از منابعی که به آنها اطمینان دارید، اپ دانلود و نصب کنید.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

و اما روش کار: ابتدا به منوی Settings مراجعه کنید. گزینه‌ی تنظیمات معمولاً یکی از گزینه‌های آخر در منوی تلویزیون اندرویدی است و آیکون آن به شکل چرخدنده است، درست شبیه به اندروید گوشی‌ها و تبلت‌ها.

در صفحه‌ی Settings گزینه‌ی Security & Restrictions‌ را انتخاب کنید و در منوی بعدی، سوییچ گزینه‌ی Unknown Sources را به وضعیت روشن یا فعال جابجا کنید. پیامی روی صفحه نمایان می‌شود و در مورد خطرات فعال کردن این گزینه هشدار داده می‌شود. این پیام را تأیید کنید و ادامه دهید.

نصب APK در تلویزیون‌های اندرویدی

اکنون می‌توانید با روش‌های مختلف، فایل APK اپ‌ها را از کامپیوتر خویش به تلویزیون منتقل کرده و نصب کنید اما ابتدا به فایل APK اپلیکیشن‌ها نیاز داریم. برای دریافت فایل‌های APK اپ‌های اندروید، می‌توانید به سایت‌های دانلود اپ‌های اندروید که نمونه‌ی معروف آن، APK Mirror است مراجعه کنید و اپ را دانلود کنید.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

و قدم بعدی این است که فایل‌های APK‌ را در سرویس‌های فضای ابری مثل Google Drive یا Dropbox آپلود کنید. با توجه به اینکه اغلب کاربران از جیمیل استفاده می‌کنند، گوگل درایو گزینه‌ی بهتری است. روش استفاده از این سرویس نیز بسیار ساده است. اگر با این سرویس گوگل آشنایی ندارید، به مقاله‌ی زیر توجه کنید:

و گام بعدی دانلود و نصب کردن ES File Explorer است. این اپ مدیریت فایل، از سرویس‌های ابری پشتیبانی می‌کند و در واقع می‌توانید از طریق این اپلیکیشن، فایل‌هایی که در گوگل درایو آپلود کرده‌اید را مشاهده کنید.

بنابراین ES File Explorer را با جستجو در گوگل پلی در تلویزیون اندرویدی نصب کنید.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

حال نوبت به اجرا کردن ES File Explorer و اتصال به گوگل درایو می‌رسد. در منوی سمت چپ این اپلیکیشن، گزینه‌ی Network و سپس Cloud را انتخاب کنید. در سمت راست روی دکمه‌ی New تپ کنید و سپس سرویس ابری موردنظر که گوگل درایو یا دراپ‌باکس است را انتخاب کنید. در ادامه می‌بایست نام حساب کاربری یا همان جیمیل و رمز عبور را وارد کنید. به این ترتیب فایل‌های موجود در سرویس ابری نمایش داده می‌شود.

اکنون فایل APK آپلود شده را انتخاب کرده و دانلود کنید. پس از تکمیل دانلود، فایل APK باز شده و پیامی نمایان می‌شود. روی Install تپ کنید تا اپ موردنظر روی Andorid TV نصب شود.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

نحوه اجرا کردن اپ‌هایی که به روش دستی روی تلویزیون اندرویدی نصب شده

متأسفانه اپ‌هایی که با روش Sideloading در اندروید تی‌وی نصب می‌شود، به صورت خودکار روی صفحه‌ی خانه لانچر قرار نمی‌گیرد! در واقع این اپ‌ها از نظر فنی پشتیبانی نشده‌اند اما در واقع دو روش ساده برای اجرا کردن این اپ‌ها وجود دارد.

روش اول مراجعه به تنظیمات و انتخاب کردن منوی Apps است. در این منو، لیست اپلیکیشن‌های اندرویدی نمایش داده می‌شود. حتی اپ‌هایی که با روش دستی نصب شده نیز در این صفحه لیست می‌شود. بنابراین روی اپ موردنظر کلیک کنید و گزینه‌ی Open را انتخاب کنید.

آموزش نصب فایل APK اپ‌ها به روش دستی در تلویزیون‌های اندرویدی

روش قبلی کمی طولانی و حوصله‌سربر است. روش کوتاه‌تر این است که اپلیکیشنی به اسم Sideload Launcher را نصب کنید. این لانچر خاص، اپ‌های معمولی که از گوگل پلی دانلود شده و همین‌طور اپ‌هایی که به روش دستی نصب شده را به صورت کامل لیست می‌کند. کافی است این اپ را اجرا کنید و یکی از اپ‌ها را اجرا کنید.

تبلیغات

دانلود