برای اجرا کردن برخی بازی‌های قدیمی در ویندوز ۱۰، به DirectPlay نیاز است. واسط برنامه‌نویسی DirectPlay در گذشته توسط DirectX برای اجرای بازی‌ها به کار می‌رفت اما در بازی‌های مدرن امروزی کاربرد ندارد. به همین علت ممکن است حتی با نصب کردن آخرین نسخه‌ی DirectX در ویندوز ۱۰، برخی بازی‌های قدیمی به دلیل فعال نبودن DirectPlay درست اجرا نشوند.

در این مقاله به روش فعال کردن DirectPlay در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

قبل از فعال کردن DirectPlay توجه کنید که می‌بایست DirectX را نصب کرده باشید. معمولاً با نصب کردن آخرین نسخه‌ی دایرکت‌ایکس و همین‌طور درایور صحیح کارت گرافیک یا پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع، اغلب بازی‌ها بدون مشکل خاصی اجرا می‌شوند. بنابراین ابتدا بررسی کنید که DirectX‌ و درایور کارت گرافیک به درستی نصب شده است یا خیر.

فعال کردن DirectPlay در ویندوز ۱۰

پس از نصب کردن دایرکت‌ایکس بهتر است سیستم را ری‌استارت کنید. DirectPlay یکی از ویژگی‌های اضافی ویندوز محسوب می‌شود لذا برای فعال کردن آن می‌بایست به بخش Program در Control Panel مراجعه کنید. روش سریع این است که بخشی از عبارت Turn Windows features on or off را در منوی استارت جستجو کنید و روی اولین نتیجه کلیک کنید.

روش فعال کردن DirectPlay در ویندوز ۱۰ برای اجرای بازی‌های قدیمی

روش دیگر این است که با فشار دادن کلید میانبر Win + E پنجره‌ی فایل اکسپلورر ویندوز را باز کنید. سپس آدرس زیر را کپی کرده و در نوار آدرس پیست کنید و Enter را فشار دهید.

Control Panel\Programs

بخشی از کنترل پنل باز می‌شود. در این بخش روی گزینه‌ی Turn Windows features on or off کلیک کنید.

روش فعال کردن DirectPlay در ویندوز ۱۰ برای اجرای بازی‌های قدیمی

 

در پنجره‌ی ظاهر شده می‌توانید امکانات اضافی و قابلیت‌های آپشنال ویندوز را فعال یا غیرفعال کنید. به عنوان مثال می‌توانید مرورگر قدیمی Internet Explorer را غیرفعال کنید. برای فعال کردن DirectPlay، روی Legacy Component دبل‌کلیک کنید تا گسترده شود. تیک گزینه‌ی DirectPlay‌ را بزنید و روی OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

روش فعال کردن DirectPlay در ویندوز ۱۰ برای اجرای بازی‌های قدیمی

فعال شدن دایرکت‌پلی اندکی طول می‌کشد و ممکن است پیام‌هایی نمایش داده شود. پیام‌ها را تأیید کنید و پس از تکمیل نصب، سیستم را ری‌استارت کنید تا تغییرات عملیاتی شود.

دقت کنید که برای اجرا کردن برخی بازی‌های قدیمی، می‌بایست نرم‌افزارهای اضافی خاصی را نصب کنید. برای اطلاعات بیشتر به فروم‌ها و وب‌سایت سازنده‌ی بازی مراجعه کنید و در مورد ارورها و مشکلاتی که حین اجرای بازی با آن مواجه شده‌اید، جستجو و بررسی کنید. در واقع دایرکت‌پلی فقط یکی از علل اجرا نشدن برخی بازی‌های قدیمی است.