یکی از محدودیت‌های جالب ویندوز این است که مسیر و نام فایل و در حقیقت آدرس کامل یک فایل، نباید بیش از ۲۶۰ کاراکتر باشد! اگر فایلی فشرده با نامی طولانی و فولدرهای تودرتوی متعدد، در پوشه‌ای اکسترکت کنید، نمی‌توانید تمام فایل‌های استخراج‌شده را باز کنید و حتی حذف کنید! در واقع اگر آدرس فایل‌ یا فایل‌هایی بیش از ۲۶۰ کاراکتر باشد، کاربر با مشکل روبرو می‌شود و نمی‌تواند از روش معمول، فایل‌ها را دیلیت کند.

در این شرایط با تغییر دادن نام فولدرهای بالادستی، می‌توان مشکل غیرقابل دیلیت بودن را حل کرد و روش دیگری که در ادامه بررسی می‌کنیم، استفاده از SuperDelete است. با ما باشید.

ممکن است سوال کنید که این فایل‌ها که مسیر طولانی دارند، چگونه و از چه منبعی تأمین شده‌اند؟ آیا در کامپیوتر منبع هم مشکل باز کردن یا ویرایش و دیلیت کردن فایل‌ها وجود داشته یا روشی خاص برای حل مشکل وجود دارد؟

پاسخ این است که در سیستم عامل‌های مختلف، محدودیت‌ها متفاوت است. در ویندوز مایکروسافت نمی‌توان فایل‌هایی با نام و آدرس بیش از ۲۶۰ کاراکتر ذخیره کرد اما در سایر سیستم عامل‌ها، محدودیت‌ها کاملاً متفاوت است.

حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها با آدرس طولانی یا Source Path Too Long در ویندوز

راه حل ساد و سریع برای حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها به دلیل ارور Source Path Too Long که به معنی طولانی بودن بیش از حد مسیر فایل است، طبق پیشنهاد مایکروسافت این است که مسیر فایل را تغییر دهیم. در واقع اگر فولدرهای تودرتویی که مجموعاً مسیری طولانی را تشکیل داده‌اند، تغییر نام بدهیم و نام فولدرها را بسیار ساده و کوتاه انتخاب کنیم، احتمالاً این مشکل حل می‌شود.

چگونه با SuperDelete‌ فایل‌هایی که نام و مسیر طولانی دارند را حذف کنیم؟

SuperDelete یک ابزار ساده است با حجم کمتر از ۳۰ کیلوبایت است که با تایپ کردن دستورات کار می‌کند و به کمک آن می‌توان فایل‌ها یا فولدرهایی که به دلیل طولانی بودن نام و مسیر، قابل‌دیلیت شدن نیستند را به راحتی حذف کرد. به کمک سوپردیلیت می‌توان فایل‌ها و فولدرهایی با مسیری که حداکثر ۳۲۷۶۷ کاراکتری است را دیلیت کرد! چیزی فراتر از نیاز کاربران.

اما چطور از این ابزار واسط خط دستوری استفاده کنیم؟

ابتدا می‌بایست بسته‌ی زیپ‌شده‌ی SuperDelete را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید. برای اجرا کردن این ابزار، یک پنجره‌ی cmd باز کنید و دستوری ساده که برای حذف فولدر یا فایل لازم است را اجرا کنید و به جای Path، مسیر کامل فایل یا فولدر را قرار دهید:

superdelete.exe path

نگران نباشید، روال کار را با یک مثال ساده توضیح می‌دهیم. ابتدا سوپردیلیت را از گیت‌هاب دانلود کنید:

قدم بعدی این است که اگر فریم‌ورک دات‌نت نسخه‌ی ۴.۰ را روی سیستم خود نصب نکرده‌اید، آن را دانلود کرده و نصب کنید. اکنون فایل دانلود‌شده را از حالت زیپ خارج کنید. در پوشه‌ای که فایل اجرایی SuperDelete.exe موجود است، روی فضای خالی با نگه‌داشتن دکمه‌ی Shift کیبورد، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Open Command Prompt window here را انتخاب کنید. در ویندوز ۱۰ گزینه‌ی پیش‌فرض در منوی راست‌کلیک، Open PowerShell window here است که روش استفاده از آن متفاوت است.

حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها با آدرس طولانی یا Source Path Too Long در ویندوز

 

قدم بعدی این است که در پنجره‌ی cmd یا PowerShell (در ویندوز ۱۰ پاورشل حالت پیش‌فرض است)، دستور superdelete.exe به همراه مسیر فایل (path) را وارد کنید.

اگر ویندوز ۱۰ نصب کرده‌اید و از پاورشل استفاده می‌کنید، ابتدا در منوی استارت عبارت cmd را جست‌وجو کنید و ابزار cmd را به این روش اجرا کنید. قدم بعدی این است که فایل SuperDelete.exe را با درگ کردن و دراپ روی پنجره‌ی cmd، به آن معرفی کنید. توجه کنید که فعلاً کلید Enter را فشار ندهید.

حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها با آدرس طولانی یا Source Path Too Long در ویندوز

شاید وارد کردن مسیر کامل فایل، مشکل باشد، به خصوص که در مورد مسیرهای طولانی صحبت می‌کنیم. می‌توانید مسیر فایل را از نوار آدرس بالای صفحه فایل اکسپلورر ویندوز کپی و پیست کنید:

حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها با آدرس طولانی یا Source Path Too Long در ویندوز

اما روش ساده‌تر این است که فایل یا فولدر را درگ کرده و در پنجره‌ی cmd پس از دستور superdelete.exe رها کنید:

حل مشکل دیلیت نشدن فایل‌ها با آدرس طولانی یا Source Path Too Long در ویندوز

اکنون کلید اینتر را فشار دهید. SuperDelete.exe مشغول کار شده و از شما سوال می‌کند که آیا مطمئن هستید؟ با فشار دادن کلید Y به نشان yes، حذف فایل یا فولدر انتخاب شده را تأیید کنید تا فرآیند دیلیت کردن آغاز شود.

اگر نمی‌خواهید سوالی پرسیده شود و به این ترتیب سریعاً حذف فایل‌ها انجام شود، دستور زیر را وارد کنید:

SuperDelete.exe --silent path

در این دستور هم Path مسیر فایل یا فولدر است اما قبل از آن عبارت --silent اضافه شده تا بدون پرسش، دیلیت کردن انجام شود.

سوییچ جالب دیگر، --bypassAcl است. با دستور زیر می‌توانید فولدر یا فایلی که از نظر سطح دسترسی، محدود است را حذف کنید، به عنوان مثال اگر درایوی منتقل شده و یا به ویندوزی دیگر مربوط است، می‌توان فایل یا فولدر مربوط به آن را حذف کرد.

SuperDelete.exe --bypassAcl path