بنیاد موزیلا در نسخه‌ی جدید مرورگر Firefox مسأله‌ی امن بودن ارتباط کاربر با وب‌سایت را جدی‌تر گرفته و اگر سایتی با پروتکل https بارگذاری نشده باشد، در نوار آدرس و کنار آدرس سایت، به جای قفل سبز‌رنگ، قفلی خط خورده مشاهده می‌کنیم. گاهی به جای قفل خط خورده، آیکون زرد هشدار دیده می‌شود و در هر دو حالت، کاربر را نگران می‌کند.

اگر از جمله کاربرانی هستید که نمایش آیکون زرد هشدار یا قفل خط‌خورده در نوار آدرس مرورگر فایرفاکس، برایتان مهم نیست و در حقیقت به ارتباط امن متکی بر https نیاز ندارید، می‌توانید این ویژگی امنیتی فایرفاکس را غیرفعال کنید. در ادامه به روش غیرفعال کردن بررسی امنیت ارتباط مرورگر Mozilla Firefox با وب‌سایت‌ها می‌پردازیم.

تصویر زیر نمونه‌ای از ارتباط امن و رمز‌گذاری‌شده بین مرورگر و وب‌سایت را نشان می‌دهد و کمی پایین‌تر نیز ارتباط معمولی و ناامن را مشاهده می‌کنید:

چگونه آیکون هشدار سایت‌های ناامن را در فایرفاکس فعال یا غیرفعال کنیم؟

اگر در وب‌سایتی از اطلاعات شخصی و واقعی، شماره حساب بانکی و درگاه‌های خرید اینترنتی و مانند آن استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که ارتباط امن متکی بر https بسیار مهم است و نباید ریسک کرد! در حقیقت اگر از کاربران معمولی هستید و مرتباً به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کنید و نمی‌خواهید هشدارها و مسدود کردن‌های خودکار خللی در وب‌گردی ایجاد کند، می‌توانید این ویژگی فایرفاکس یعنی Insecure Connection Icon را غیرفعال کنید.

چگونه نمایش آیکون ارتباط نامن را در موزیلا فایرفاکس غیرفعال یا فعال کنیم؟

توجه کنید که فایرفاکس نسخه‌ی ۵۹ احتمالاً دارای ویژگی اشاره شده خواهد بود چرا که در نسخه‌های آزمایشی ۵۹ و جدیدتر، این ویژگی وجود دارد و البته به صورت پیش‌فرض غیرفعال شده ولیکن ممکن است به دلایل مختلف و از جمله دستکاری تنظیمات مرورگر توسط کاربر، فعال شود.

برای فعال کردن نمایش وضعیت ناامن وب‌سایت‌ها، ابتدا در نوار آدرس فایرفاکس عبارت about:config را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید. صفحه‌ی تنظیمات پیشرفته‌ی مرورگر نمایان می‌شود و اگر اولین بارتان است که به این صفحه مراجعه می‌کنید، هشداری در مورد تغییر دادن تنظیمات نمایش داده می‌شود. آن را با کلیک روی I accept the risk رد کنید.

در این صفحه تنظیماتی که به صورت عادی نشان داده شده‌اند، همان حالت پیش‌فرض مرورگر هستند و تنظیماتی که به صورت درشت‌نویس مشاهده می‌کنید، موارد تغییر کردا است. در نوار سرچ بالای صفحه عبارت insecure_connection_icon را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید. دو مورد در لیست باقی می‌ماند. security.insecure_connection_icon.enabled موردی است که باید آن را در حالت فعال قرار دهیم. به این منظور روی این آیتم دبل‌کلیک کنید تا مقدار یا Value آن به جای false یا غیرفعال،‌ true‌ شود.

چگونه آیکون هشدار سایت‌های ناامن را در فایرفاکس فعال یا غیرفعال کنیم؟

روش دیگر این است که روی این آیتم راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Toggle که به معنی تغییر وضعیت است را انتخاب کنید. از این پس فایرفاکس حین مراجعه به وب‌سایت‌های احتمالاً ناامن، آیکون قفل خط خورده یا هشدار را نمایش خواهد داد.

برای غیرفعال کردن این قابلیت مفید نیز همین مسیر را طی کنید و موردی که اشاره شد را با دبل‌کلیک کردن تغییر دهید تا مقدار آن false شود.