بلوتوث یک از دو راهکار ارتباط بی‌سیم است که به وفور برای امور مختلف استفاده می‌شود. از موس و کیبوردهای بی‌سیم بلوتوثی گرفته تا هدست‌ها و میکروفون‌های بلوتوث و حتی جابجا کردن فایل، همه و همه به کمک Bluetooth صورت می‌گیرد. بلوتوث LE یا کم‌مصرف نیز پروتکلی مناسب برای ارتباط بی‌سیم وسایلی است که باتری کوچکی دارند.

در خرید محصولات بلوتوثی گاهی با عبارت‌هایی مواجه می‌شویم که به پروتکل‌های خاص استاندارد بلوتوث اشاره می‌کند. به عنوان مثال A2DP و aptX برای انتقال صدای استریو با کیفیت بالا استفاده می‌شود.

در این مقاله با چند مورد از مهم‌ترین پروفایل‌های بلوتوث که ممکن است در خرید محصولات الکترونیکی و یا انجام تنظیمات بلوتوث با آن روبرو شویم، می‌پردازیم.

استاندارد بلوتوث کاربرد بسیار زیادی در انواع محصولات پیدا کرده است چرا که دو مزیت کم‌مصرف بودن و بی‌سیم بودن آن چیزی است که در اغلب روش‌های ارتباطی وجود ندارد. به عنوان مثال وای-فای را در نظر بگیرید، مسافت پوشش وای-فای یا در واقع آنتن‌دهی آن و همین‌طور سرعت آن، چند برابر بیشتر از بلوتوث است اما مصرف باتری آن نیز چند برابر بیشتر است.

پروفایل‌های بلوتوث مجموعه‌ای از قوانین برای ارتباط بین وسایل بلوتوثی و انجام کارهای خاص هستند. به عنوان مثال زمانی اتصال موس و کیبورد بلوتوثی با اتصال هدست بلوتوثی متفاوت است و برای هر کاربری، نحوه‌ی انتقال داده به شکل‌های مختلف بهینه می‌شود. بنابراین برای کاربری‌های مختلف از پروفایل‌های مختلف بلوتوث استفاده می‌شود.

در مجموع ۲۷ پروفایل بلوتوث تعریف شده است که می‌توان آنها را در گروه‌های کوچک‌تری قرار داد و دسته‌بندی کرد. در ادامه به مهم‌ترین پروفایل‌های Bluetooth اشاره می‌کنیم.

پروفایل پیشرفته‌ی توزیع صدا یا Advanced Audio Distribution Profile

این پروفایل برای تبادل داده‌های مربوط به صدای استریوی کیفیت‌بالا به کار می‌رود. به عنوان مثال ارسال سیگنال صوتی از گوشی به هدست بلوتوث یا به سیستم صوتی خودرو. قبل از معرفی پروتکل معروف A2DP، کیفیت صدایی که به روش بلوتوث منتقل می‌شد، مطلوب نبود و به همین علت معمولاً کاربران برای مکالمه‌ی تلفنی از آن استفاده می‌کردند و نه اتصال وسایل صوتی کیفی.

با پروفایل‌های مختلف بلوتوث و کاربری‌های امروزی آن آشنا شوید

استفاده از بلوتوث برای کنترل ریموت وسایل صوتی و تصویری

کاربری این پروفایل بلوتوث، کنترل کردن وسایل است. به عنوان مثال متوقف کردن پخش موسیقی یا از سرگیری پخش موسیقی و همین‌طور مواردی مثل افزایش بلندی صدا، رفتن به آهنگ بعدی و ... . حتی برخی از قابلیت‌ها مثل توقف پخش صدا، با دکمه‌ی پاور که برای روشن و خاموش کردن استفاده می‌شود، صورت می‌گیرد و از این ویژگی‌های مثبت بلوتوث است.

پروفایل برای ارتباط گوشی با هندزفری یا HDP

پروفایل بسیار پرکاربرد بعدی، Handsfree Profile یا به اختصار HFP است که کاربری آن روشن و کاملاً متداول است: استفاده از بلوتوث برای ارتباط گوشی با هندزفری‌های بلوتوثی که ممکن است به صورت مونو در یک گوش کاربر قرار گیرند و یا ممکن است استریو باشند و علاوه بر مکالمه‌ی صوتی، برای گوش دادن به موسیقی نیز طراحی شده باشند که البته با پروفایل هدست صورت می‌گیرد.

علاوه بر هندزفری‌های کوچک داخل گوش، در سیستم صوتی برخی خودروها و همین‌طور سیستم‌های پخش موسیقی مجهز به میکروفون داخلی نیز می‌توان از HFP استفاده کرد و به تماس‌های تلفنی پاسخ داد.

هدست‌های بلوتوث و پروفایل Headset

همان‌طور که اشاره شد برخی هندزفری‌ها صرفاً برای تماس طراحی شده‌اند و برخی دیگر برای گوش دادن به موسیقی نیز مناسب هستند و کیفیت بالایی دارند. در این موارد از پروفایل متفاوتی به اسم هدست در کنار پروفایل A2DP که برای انتقال صدای باکیفیت عالی است، استفاده می‌شود.

با پروفایل‌های مختلف بلوتوث و کاربری‌های امروزی آن آشنا شوید

پروفایل FTP‌ یا File Transfer Protocol بلوتوث

این پروفایل برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌شود یا بهتر است بگوییم استفاده می‌شد چرا که این روزها با وجود اتصال سریع‌تر مبتنی بر وای-فای و همین‌طور وجود نرم‌افزارهای متنوعی که برای جابجایی فایل بین گوشی و تبلت و کامپیوتر منتشر شده، و همین طور افزایش سرعت اینترنت و کاهش قیمت آن، اغلب کاربران از بلوتوث برای جابجایی فایل استفاده نمی‌کنند.

بلوتوث راهکاری برای اتصال موس و کیبورد و تاچ‌پد بی‌سیم

کاربری بعدی بلوتوث در وسایلی مثل کیبورد و موس است. در این حالت از پروفایل Human Interface Device یا به اختصار HID استفاده می‌شود که به معنی وسایل واسط انسان است.

با پروفایل‌های مختلف بلوتوث و کاربری‌های امروزی آن آشنا شوید

توجه کنید که نسخه‌ی بلوتوث مثل بلوتوث ۳ و ۴ و ۵ و همین‌طور بلوتوث LE یا کم‌مصرف، مقوله‌ای متفاوت از پروفایل بلوتوث است و به سرعت ارتباط و پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف مربوط می‌شود.