بوک‌مارک کردن یا نشان کردن صفحه‌ی وب در مرورگرها، راهی برای ذخیره کردن آدرس صفحات برای استفاده‌های بعدی است.

زمانی که صفحه‌ای از وب را در مرورگر موزیلا فایرفاکس نشان یا بوک‌مارک می‌کنیم، محلی که بوک‌مارک ذخیره می‌شود، منوی Bookmark است. در بروزرسانی اخیر مرورگر فایرفاکس و در حقیقت مرورگر فایرفاکس کوآنتوم، مسیر بوک‌مارک‌ها به Other bookmarks تغییر کرده است. ممکن است این تغییر موردپسند همه‌ی کاربران نباشد و برخی ترجیح بدهند که بوک‌مارک‌ها در مسیر دیگری اضافه شود.

در این مقاله به روش تغییر دادن فولدری که بوک‌مارک‌های فایرفاکس در آن ذخیره می‌شود می‌پردازیم. کافی است از افزونه‌ای به اسم Default Bookmark Folder استفاده کنید و فولدری دلخواه را برای این کار انتخاب کنید.

نشان کردن یا Bookmark در مرورگرهایی مثل فایرفاکس و گوگل کروم چیست؟

بوک‌مارک‌ها روش جالبی برای علامت‌گذاری صفحات وب هستند تا در فرصتی دیگر مطالعه و بررسی شوند. در واقع به جای یادداشت کردن یا کپی کردن آدرس صفحه در یک فایل متنی و یا ایمیل کردن و ... می‌توان به راحتی صفحه را بوک‌مارک کرد. در اغلب مرورگرها نواری به اسم Bookmark در بالا یا کنار صفحه قرار می‌گیرد و آیکون و نام صفحاتی که علامت‌گذاری شده است را در این نوار مشاهده می‌کنیم. به علاوه می‌توان در نوار بوک‌مارک، برای حفظ انضباط و جلوگیری از شلوغی، فولدرهایی با موضوعات مختلف ساخت.

برای باز کردن مجدد صفحه، کافی است روی بوک‌مارک آن کلیک کنیم. به علاوه اگر روی فولدری با کلید وسط موس کلیک کنیم، تمام بوک‌مارک‌های داخل آن در تب‌های مجزا باز می‌شود و این یعنی با یک کلیک می‌توان چندین صفحه‌ی وب پرکاربرد را هم‌زمان باز کرد.

بوک‌مارک چیست؟ چگونه فولدر بوک‌مارک‌ها را در کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم؟

در نسخه‌ی جدید فایرفاکس که Firefox Quantum نامیده شده، با استفاده از یک افزونه‌ی ساده می‌توان محل ذخیره کردن بوک‌مارک‌ها را در لحظه‌ی ایجادشان تغییر داد.

در گوگل کروم این محدودیت وجود ندارد و زمانی که Ctrl + D را فشار می‌دهیم، در مورد محل ذخیره کردن بوک‌مارک سوال می‌شود. اگر انتخابی نکنیم، آخرین فولدری که برای بوک‌مارک کردن صفحه‌ای استفاده شده، انتخاب می‌شود و این به معنی بالاتر بودن سرعت کار است چرا که همواره آخرین فولدر استفاده‌شده، پیشاپیش انتخاب شده است.

بوک‌مارک چیست؟ چگونه فولدر بوک‌مارک‌ها را در کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم؟

در فایرفاکس هم مثل گوگل کروم با کلید ترکیبی Ctrl + D می‌توان یک صفحه‌ی وب را بوک‌مارک کرد. روش دیگر این است که روی آیکون ستاره در کنار نوار آدرس استفاده کنیم.

بوک‌مارک چیست؟ چگونه فولدر بوک‌مارک‌ها را در کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم؟

در هر سه روش پنجره‌ی انتخاب محل ذخیره کردن بوک‌مارک را خواهیم دید و می‌توان با استفاده از منوی کرکره‌ای Folder می‌توان مسیر ذخیره کردن بوک‌مارک را مشخص کرد. اما برای هر بوک‌مارک جدیدی می‌بایست فولدر را انتخاب کرد که برای کاربران حرفه‌ای کار حوصله‌سر‌بری است.

بوک‌مارک چیست؟ چگونه فولدر بوک‌مارک‌ها را در کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم؟

با افزونه‌ی Default Bookmark Folder فایرفاکس، فولدر بوک‌مارک‌ها را انتخاب کنید

ابتدا این افزونه را از وب‌سایت رسمی بنیاد موزیلا و بخش افزونه‌ها نصب کنید:

پس از نصب افزونه، صفحه‌ی تنظیمات آن باز می‌شود. اگر می‌خواهید فولدر دیفالت یا پیش‌فرض مثل فایرفاکس‌های قبلی باشد و بوک‌مارک جدید در منوی بوک‌مارک ذخیره شود، از منوی کرکره‌ای گزینه‌ی مربوطه را انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید بوک‌مارک‌ها در نوار بوک‌مارک یا Bookmark Bar و یا فولدری که در آن است، اضافه شوند، فولدر موردنظر خود را انتخاب کنید.

از طرفی می‌توان بوک‌مارک‌ها را به ابتدای فولدر یا در حقیقت بالای لیست موارد موجود اضافه کرد. کافی است تیک گزینه‌ی Add new bookmarks to the top of the selected folder را بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید. حالت پیش‌فرض این است که بوک‌مارک جدید به انتهای لیست بوک‌مارک‌ها در یک فولدر اضافه می‌شود. 

بوک‌مارک چیست؟ چگونه فولدر بوک‌مارک‌ها را در کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم؟