یکی از روش‌های تبلیغاتی و همین‌طور جذب کردن بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها به محتوای خاص، استفاده از ویدیو است و این روزها در وب‌سایت‌های بسیاری از روش پخش خودکار ویدیو استفاده می‌شود. در مرورگرهای مدرن مثل موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم، می‌توان با افزونه‌های مختلف جلوی پخش خودکار ویدیو را گرفت اما بدون استفاده از هیچ افزونه‌ای هم می‌توان این کار را انجام داد.

در این مقاله به نحوه‌ی جلوگیری کردن از پخش خودکار ویدیوها در صفحات وب و در مرورگر Mozilla Firefox می‌پردازیم.

مسدود کردن ویدیوهایی که به صورت خودکار پخش می‌شوند، علاوه بر جلوگیری از ایجاد سروصدای ناگهانی، به کاهش ترافیک مصرفی اینترنت نیز کمک می‌کند و این موضوع برای کسانی که اینترنتی با قیمت بالا استفاده می‌کنند، مهم‌تر از نویز اضافی است!

حالت پیش‌فرض در مرورگر Firefox این است که محتوایی با قابلیت Autoplay یا پخش خودکار را مسدود نمی‌کند. ولیکن پخش خودکار ویدیو در حالتی که کادر ویدیو هنوز در صفحه نیست و کاربر آن را نمی‌بیند، صورت نمی‌گیرد. بنابراین با همین روش ساده می‌توان جلوی پخش خودکار اغلب ویدیوها را گرفت و این چیزی است که با یکی از تنظیمات مخفی و پیشرفته در فایرفاکس انجام می‌شود.

برای شروع در نوار آدرس عبارت زیر را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید تا صفحه‌ی تنظیمات پیشرفته‌ی فایرفاکس نمایان شود و مواردی که کلمه‌ی autoplay دارند، در لیست تنظیمات پیشرفته باقی بمانند.

about:config?filter=autoplay

فایرفاکس به جای نمایش لیست تنظیمات پیشرفته، هشداری نمایش می‌دهد که کاربر از تغییر دادن تنظیمات بدون آگاهی لازم اجتناب کند. روی دکمه‌ی پذیرش ریسک کلیک کنید. اگر در دفعات بعدی مراجعه به این صفحه، نمی‌خواهید پیام هشدار را مجدداً ببینید، تیک گزینه‌ی Show this warning next time را حذف کنید و سپس روی I accept the risk! کلیک کنید.

چگونه جلوی پخش خودکار ویدیو را در فایرفاکس بگیریم؟

و مرحله‌ی دوم این است که روی گزینه‌ی media.autoplay.enabled دبل‌کلیک کنید تا مقدار آن به جای true یا مثبت، false یا منفی شود و در حقیقت پخش خودکار ویدیو غیرفعال شود.

چگونه جلوی پخش خودکار ویدیو را در فایرفاکس بگیریم؟

با این تغییر وضعیت، گزینه‌ی موردبحث فونت درشتی پیدا می‌کند که به معنی تغییر نسبت به حالت پیش‌فرض است. در ستون status نیز عبارت modified‌ به معنی تغییر داده شده را به جای default به معنی پیش‌فرض مشاهده خواهید کرد.

گزینه‌ی دیگری که در لیست وجود دارد یعنی media.block-autoplay-until-in-foreground را تغییر ندهید.

چگونه جلوی پخش خودکار ویدیو را در فایرفاکس بگیریم؟

پس از این تغییر، قابلیت پخش خودکار ویدیوها در صفحات سایت‌ها، غیرفعال می‌شود و نیازی به بستن مرورگر و اجرای مجدد نیست.

برای فعال کردن مجدد قابلیت پخش خودکار ویدیوها، مراحل فوق را تکرار کنید و با دبل‌کلیک کردن روی گزینه‌ی media.autoplay.enabled، مقدار آن را به حالت true که تنظیم پیش‌فرض است، برگردانید.