صدای محیطی واقعی به کمک اسپیکرهای چندتایی پخش می‌شود اما صدای محیطی مجازی یا Virtual Surround Sound یکی از قابلیت‌هایی که می‌توان در اندروید فعال کرد و تا حین استفاده از ایرفون و هندزفری به نظر برسد که صدا حالت محیطی دارد یا به عبارت دیگر سوراند است. این حالت جالب با پردازش صدا و افکت‌های صوتی ایجاد می‌شود و حتی گاهی ممکن است شنونده تصور کند که صدایی را از پشت سر یا روبرو می‌شنود!

در این مقاله با صدای سوراند مجازی آشنا می‌شویم و روش دستیابی به Virtual Surround Sound در اندروید را بررسی می‌کنیم. اگر گوشی و تبلت اندرویدی برای شما به مثابه‌ی پلیر موسیقی قدرتمند و سرگرم‌کننده است، با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید تا تجربه‌ی جدیدی در کار با تنظیمات و افکت‌های صوتی کسب کنید.

صدای محیطی مجازی چگونه ایجاد می‌شود؟

کیفیت و دقت پخش صدا و در واقع صداهایی با فرکانس‌های کم و زیاد یا به اصطلاح بم و زیر به سخت‌افزار به کار رفته در ایرفون و هدست و یا اسپیکر بستگی دارد اما مقوله‌ی مهم دیگری که کیفیت را بهینه می‌کند، نرم‌افزار است. اکولایزر چیزی جز یک روش نرم‌افزاری برای بهبود کیفیت صدا نیست که گاهی اثر شگرفی روی کیفیت خروجی صدا می‌گذارد.

در کنار تغییر دادن بلندی صداهایی با فرکانس‌های مختلف، می‌توان از افکت‌های صوتی استفاده کرد و به نوعی صدای محیطی را شبیه‌سازی کرد. به عبارت دیگر لازم نیست در اطراف کاربر، جلو و کنار و پشت وی بلندگوهای مستقل قرار گرفته باشد بلکه صرفاً با پردازش نرم‌افزاری می‌توان صدا را طوری تغییر داد که به نظر سه‌بعدی یا محیطی برسد.

صدای معمولی که با پخش کردن اغلب فایل‌های موسیقی در اسپیکرها و هدست‌های معمولی پخش می‌شود، دو کاناله یا استریو است. به عبارت دیگر فقط می‌توان تشخیص داد که صدای خواننده یا ساز یا ... از سمت چپ پخش می‌شود یا از سمت راست.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

اساس تبدیل صدای دو کاناله یا استریو به صدای محیطی این است که تأخیری در پخش کردن برخی اصوات اضافه می‌شود. طبعاً با روش‌های پردازش صدا می‌توان فرکانس‌های مختلف را تا حد زیادی جدا کرد و در ادامه می‌توان صداهایی با فرکانس خاص را با تأخیر پخش کرد و همین‌طور صدایی کانال سمت راست را با کمی تأخیر نسبت به کانال سمت چپ پخش کرد. در این صورت مغز شنونده تصور می‌کند که برخی صداها از منبعی که فاصله‌ی بیشتری داشته پخش شده است. البته برای تبدیل صدای معمولی به صدای محیطی از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه حاصل شود و قصد ما صرفاً معرفی اساس شبیه‌سازی محیطی صدا است.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

در برخی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی ممکن است سازنده اپی محیط کردن صدا نصب کرده باشد اما در اغلب محصولات اینگونه نیست. بنابراین می‌بایست سراغ اپلیکیشن‌های جانبی رفت که در ادامه به معرفی یکی از گزینه‌های برتر می‌پردازیم.

چگونه در اندروید صدای سوراند مجازی را تجربه کنیم؟

اگر از گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی اس سامسونگ استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از اپلیکیشنی به اسم Noozxoide EIZO-rewire™ PRO استفاده کنید که برای تمام محصولات اندرویدی طراحی شده است.

با فعال کردن افکت‌های صوتی مختلفی در این اپلیکیشن، تمام صداهایی که در سیستم عامل اندروید و اپ‌های مختلف پخش می‌شود، دستخوش تغییراتی خواهد شد. بنابراین تفاوتی بین پلیرهای مختلف موسیقی و ویدیو و ... وجود ندارد، از هر کدام که استفاده کنید، صدا را به شکل پردازش‌شده و به اصطلاح سوراند می‌شنوید.

پس از نصب کردن اپ، در اولین مرتبه‌ی اجرا، تنظیمات لازم را انجام دهید. قدم اول انتخاب کردن نوع اسپیکر است. اگر از هدفون استفاده می‌کنید، LINE-OUT را انتخاب کنید و اگر از اسپیکر و ساندبار استفاده می‌کنید هم همین گزینه مناسب است. اگر می‌خواهید صدای محیطی مجازی را با کیفیت پایین‌تر و از طریق بلندگوی گوشی بشنوید، BUILD-IN را انتخاب کنید. در صورت استفاده از هدست‌ها و هندزفری‌های بی‌سیم که معمولاً بلوتوثی هستند، گزینه‌ی WIRELESS را انتخاب کنید.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

پس از انتخاب کردن نوع اسپیکر یا پخش صدا، نوبت به تنظیمات می‌رسد. با فعال کردن گزینه‌ی Create VSUR on practical monitor که در بخش NOOZXOIDE LogicSurroundES قرار گرفته، صدای محیطی شبیه‌سازی می‌شود.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

علاوه بر این می‌توان ابعاد اتاق یا محیط مجازی را نیز کوچک یا بزرگ در نظر گرفت. به این منظور روی Create Room Size تپ کنید. حالت Focus به معنی کوچک بودن محیط شبیه‌سازی‌شده است و حالت‌های بعدی برای محیط‌های بزرگ‌تر مثل استودیو و کنسرت زنده کاربرد دارد.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

علاوه بر این تنظیماتی برای استفاده از اکولایزر پیشرفته نیز در نظر گرفته شده که در بخش NOOZXOIDE Balance XEQ و NOOZXOIDE Psychoacoustics II موجود است. تنظیمات بخش اول برای شنیدن صدایی گرم و همه‌منظوره کاربرد دارد و گزینه‌های بخش دوم برای شنیدن صدایی قوی‌تر و عمیق‌تر استفاده می‌شود.

صدای سوراند مجازی یا Virtual Surround Sound چیست؟ چگونه در اندروید صدا را محیطی کنیم؟

با توجه به اینکه در این اپلیکیشن به جز فعال کردن صدای محیطی مجازی، تنظیمات مختلفی برای بهینه کردن صدا وجود دارد، بهترین روش این است که تنظیمات را تغییر دهید و چند موسیقی و صدای مختلف را پخش و بررسی کنید تا به حالت مطلوب برسید. به خصوص که سلیقه‌ی افراد در مقال صدا و موسیقی متفاوت است.