اپلیکیشن تحت وب Google Sheets و نسخه‌ی اندرویدی و iOS آن، یکی از جایگزین‌های قدرتمند و رایگان Excel‌ مجموعه‌ی آفیس مایکروسافت است. در گوگل شیتس که برای ایجاد جدول‌های بزرگ، محاسبه و تحلیل داده و رسم نمودار طراحی شده، می‌توانید فایل‌های اکسل را به راحتی ایمپورت کنید.

پس از بارگذاری فایل اکسل در گوگل شیتس، به اشتراک‌گذاری و ویرایش کردن آن به صورت آنلاین، دانلود فایل با فرمت‌های مختلف و البته دانلود به صورت فایل XLSX برای باز کردن توسط اکسل، امکان‌پذیر است.

در ادامه به روش ایمپورت کردن فایل اکسل آفیس مایکروسافت در Google Sheets می‌پردازیم.

چگونه فایل Excel را در Google Sheets باز کنیم؟

برای مشاهده کردن فایل‌های اکسل در اپلیکیشن تحت وب گوگل شیتس، می‌بایست ابتدا فایل را در سرویس ابری گوگل درایو آپلود کنید. بنابراین ابتدا به سایت Google Drive مراجعه کنید و با وارد کردن حساب کاربری و پسورد، لاگین کنید. سپس روی دکمه‌ی New در گوشه‌ی بالای صفحه کلیک کرده و File Upload را انتخاب کنید.

سپس فایل موردنظر را آدرس‌دهی کرده و روی Open کلیک کنید.

البته در اغلب سیستم عامل‌ها می‌توانید از روش درگ و دراپ هم برای افزودن فایل‌ها استفاده کنید. کافی است فایل اکسل را از فایل اکسپلورر ویندوز با کلید چپ موس بگیرید و روی پنجره‌ی مرورگر اینترنت رها کنید. به این ترتیب فایل آپلود می‌شود.

پس از تکمیل شدن آپلود فایل، روی فایل جدیدی که به درایو اضافه شده، راست‌کلیک کنید و Open With و سپس Google Sheets را انتخاب کنید.

سرویس تحت وب گوگل به صورت خودکار تبدیل فرمت را انجام می‌دهد و فایل را در گوگل شیتس باز می‌کند. فایلی که با این روش باز شده را می‌توانید مثل فایل‌هایی که از ابتدا توسط Google Sheets ایجاد و ذخیره شده، استفاده کنید. تغییر دادن فایل، به اشتراک‌گذاشتن فایل و همین‌طور دانلود کردن با فرمت‌های مختلف، امکان‌پذیر است.

برای دانلود از منوی File و گزینه‌ی Download As استفاده کنید. 

یکی از فرمت‌های موجود، Microsoft Excel (.xlsx) است. به عبارت دیگر فایل اکسلی که ایمپورت کرده‌اید و تغییراتی در آن داده‌اید را می‌توانید مجدداً با فرمت XLSX دانلود کنید و در Excel مجموعه‌ی آفیس مایکروسافت باز کنید.

در صورت نیاز می‌توانید فرمت‌های دیگر مثل PDF و ODS را انتخاب کنید.

حتی فرمت ساده‌ی CSV هم پشتیبانی می‌شود. در این فرمت در آن سلول‌ها با ویرگول و ردیف‌ها با ایجاد خط جدید ذخیره می‌شوند و ساختار فایل به صورت متن ساده است. در نتیجه در نرم‌افزارهای مختلف و حتی ویرایشگر‌های متن ساده قابل باز کردن است. به همین علت کاربرد گسترده‌ای دارد، مثل اکسپورت کردن رمز عبورها و نام‌های کاربری در مرورگرهای مختلف: