رایت کردن DVD به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از انواع DVD که برای نصب کردن ویندوز و لینوکس کاربرد دارد، DVD بوت‌ابل است. برای رایت کردن این نوع DVD می‌بایست ویندوز، لینوکس یا مواردی مثل دیسک نجات آنتی‌ویروس یا ابزار پارتیشن‌بندی و دیگر ابزارهای تعمیرات نرم‌افزاری را تهیه کرد و با روشی خاص رایت کرد.

در ادامه به روش رایت کردن ایمیج دیسک نصب ویندوز و دیگر دیسک‌های بوت‌ابل به صورتی که قابل بوت کردن باشد، می‌پردازیم.

آنچه روی DVD رایت می‌شود، انواع مختلفی از فایل است که برای درست باز شدن در وسیله‌ی موردنظر، می‌بایست ساختار خاصی داشته باشد. به عنوان DVD حاوی موسیقی و MP3 برای پخش در MP3 Player، به صورت Data Disk یا دیسک داده رایت می‌شود اما برای پخش DVD در DVD Playerهای معمولی قدیمی، می‌بایست آن را به صورت DVD-Video رایت کرد.

به همین ترتیب برای اینکه DVD حاوی ویندوز، لینوکس یا ابزارهای تعمیرات نرم‌افزاری، Bootable باشد، باید آن را به شکل خاصی رایت کنیم. به عبارت دیگر اگر بخواهید روی سیستمی فاقد سیستم عامل، ویندوز یا لینوکس نصب کنید یا در سیستمی که آلوده به ویروس است، از Rescue Disk آنتی‌ویروس‌ها برای ویروس‌کشی استفاده کنید و همین‌طور برای پارتیشن‌بندی کردن هارددیسک بدون وجود سیستم عامل، می‌بایست DVD بوت‌ابل باشد.

برای رایت کردن DVD نصب ویندوز، DVD نصب لینوکس و موارد کاربردی دیگری مثل نرم‌افزارهای پارتیشن‌بندی و ویروس‌کشی و تعمیرات، ابتدا فایل ISO که ایمیج CD یا ایمیج DVD نرم‌افزار است را دانلود کنید و دقت کنید که از نوع بوت‌ابل باشد.

رایت کردن فایل ISO در ویندوز ۱۰

برای رایت کردن فایل ایمیج دیسک‌های نوری در ویندوز ۱۰، می‌توانید روی فایل ISO راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Burn disc image را انتخاب کنید.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

و در پنجره‌ی باز شده، درایو نوری را انتخاب کنید و روی Burn کلیک کنید. تنظیمات سرعت رایت کردن به صورت خودکار انتخاب می‌شود.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

رایت کردن DVD به صورت بوت‌ابل با BurnAware

یکی از نرم‌افزارهای ساده برای این منظور، BurnAware نام دارد که نسخه‌ی پولی و رایگان آن را می‌توانید از وب‌سایت رسمی BurnAware دانلود کنید: 

پس از دانلود کردن نسخه‌ی رایگان یا BurnAware Free، نرم‌افزار را نصب کرده و اجرا کنید. نسخه‌ی پرو امکانات بیشتری دارد:

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

اما در نسخه‌ی خانگی یا رایگان نیز امکانات موردنیاز برای رایت کردن انواع DVD پیش‌بینی شده است. برای ساخت DVD‌ یا CD بوت‌ابل می‌توانید از گزینه‌ی Create Boot Disk در صفحه‌ی شروع استفاده کنید اما اگر فایل ISO که ایمیجی از دیسک بوت‌ابل است را در اختیار دارید، کار شما بسیار ساده می‌شود و می‌بایست روی Burn ISO کلیک کنید.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

در صفحه‌ی باز شده روی Browse کلیک کنید و فایل ISO موردنظر را آدرس‌دهی و انتخاب کنید.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

 

در ادامه یک DVD خام در درایو DVD Writer قرار بدهید. از منوی کرکره‌ای انتخاب درایو نوری، درایور موردنظر را انتخاب کنید.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

در ادامه بسته به DVD خام یا CD خام استفاده شده و قابلیت‌های درایو نوری، می‌توانید سرعت رایت کردن را انتخاب کنید.

چگونه DVD و CD بوت‌ابل رایت کنیم؟

برای درست باز شدن DVD یا CD در انواع دی‌وی‌دی یا سی‌دی درایوها، بهتر است سرعت متوسطی را انتخاب کنید. برای DVD عدد 6x و برای CD سرعتی در حدود 30x انتخاب متعادلی است.

و در نهایت روی دکمه‌ی Burn کلیک کنید! به همین سادگی DVD یا CD آماده‌ی استفاده می‌شود.

تبلیغات

دانلود