اپل منوی به اشتراک‌گذاری یا به عبارت دیگر صفحه‌ Share را در iOS 13 و همین‌طور iPadOS 13 بازطراحی کرده تا هوشمندانه‌تر و بهتر عمل کند. شاید در اولین نگاه به نظر برسد که منوی جدید پیچیده است اما در حقیقت این منو قابلیت سفارشی‌سازی دارد. می‌توانید عمل‌هایی که بیشتر استفاده می‌کنید را به عنوان Favorites یا موردعلاقه علامت‌گذاری کنید تا دسترسی ساده‌تر و سریع‌تر شود.

در این مقاله به روش سفارشی کردن منوی شیرینگ یا به اشتراک‌گذاری در نسخه‌ی جدید سیستم عامل آیفون و آیپد می‌پردازیم.

منوی شیرینگ جدید عملاً یک صفحه است و در واقع بهتر است بگوییم Share Sheet‌ یا صفحه‌ی به اشتراک‌گذاری. در واقع با تپ روی آیکون منوی Share در اپ‌های مختلف، منوی شیرینگ از پایین صفحه به صورت کشویی بالا می‌آید. این آیکون به شکل کادر مربعی با فلش رو به بالا است.

پس از باز کردن منو در آیفون‌ها می‌توانید با حرکت جاروبی به سمت بالا می‌توانید منوی Share را به صورت تمام‌صفحه مشاهده کنید و در واقع منوی شیرینگ به صفحه‌ی شیر تبدیل می‌شود. البته در iPad که صفحه نمایش بزرگی دارد، صفحه‌ی شیر همواره منوی شیر است و صفحه نمایش را پر نمی‌کند.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

قبل از بررسی تنظیمات و روش سفارشی‌سازی منوی شیر، بهتر است به سه بخش این منو و کاربردهای هر یک آشنا شویم.

آموزش استفاده از صفحه Share جدید در آیفون و آیپد

در یک نگاه کلی صفحه‌ی شیرینگ به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • بخش اول گزینه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن سریع را نمایش می‌دهد.
  • بخش بعدی لیست اپ‌ها است.
  • بخش آخر حاوی گزینه‌هایی برای اکشن‌های مختلف و گزینه‌های مربوط به اپلیکیشن Shortcuts است.

و اما توضیحات بیشتر:

بخش ابتدای صفحه‌ی به اشتراک‌گذاری، پنل به‌اشتراک‌گذاری سریع یا Quick-Share Panel است. در این بخش لیستی از محصولات اپل که قابلیت AirDrop برایشان فعال است و همین‌طور گفتگوهای اخیر شما در پیام‌رسان iMessage اپل موجود است. با تپ روی گزینه‌های این بخش می‌توانید محتوا را به سرعت با مخاطبین و یا با دیوایس‌های اطراف به اشتراک بگذارید.

بخشی از صفحه‌ی شیرینگ که آشناتر از سایر بخش‌ها است، Apps Panel یا پنل اپلیکیشن‌ها است. در این بخش آیکون اپ‌های مختلف موجود است که می‌توانید محتوایی را به این اپلیکیشن‌ها بفرستید. اگر تعداد اپ‌ها زیاد باشد، می‌بایست با حرکت جاروبی از سمت راست به چپ، در این بخش اسکرول کنید.

به عنوان مثال اگر بخواهید یک عکس یا یک آدرس صفحه‌ی وب را برای شخصی در پیام‌رسان WhatsApp بفرستید، می‌بایست در بخش اپلیکیشن‌ها اسکرول کنید و سپس روی آیکون واتس‌اپ تپ کنید. درست مثل نسخه‌های قبلی iOS.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

زیر بخش اپلیکیشن‌ها هم گزینه‌هایی با طراحی جدید وجود دارد. این بخش به صورت عمودی اسکرول می‌شود و بسته به اینکه در کدام اپلیکیشن منوی شیر را باز کرده‌اید، بخش‌های مختلفی در این قسمت وجود دارد. به تصاویر زیر توجه کنید:

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

همان‌طور که در تصاویر فوق مشاهده می‌کنید، در ابتدا بخش پایین صفحه‌ی Share، اکشن‌های موردعلاقه یا Favorites وجود دارد. به صورت پیش‌فرض یک یا دو عمل پرکاربرد در این بخش قرار می‌گیرد تا دسترسی ساده شود. به عنوان مثال در مرورگر Safari دکمه‌ی Copy در این بخش قرار می‌گیرد و در اپلیکیشن Photos نیز گزینه‌ی Copy Photo در آن جای می‌گیرد. البته این بخش قابلیت سفارشی‌سازی دارد و بسته به نیاز و نوع استفاده، می‌توانید هر گزینه‌ی پرکاربردی که لازم دارید را در آن قرار دهید.

زیر بخش اکشن‌های پرکاربرد و موردعلاقه، بخشی شامل گزینه‌های اپلیکیشن‌های مرتبط دیده می‌شود که این بخش هم قابلیت سفارشی‌سازی دارد.

در انتهای صفحه‌ی شیرینگ، گزینه‌های مربوط به اپلیکیشن Siri Shortcuts جای می‌گیرد.

همان‌طور که متوجه شده‌اید اکنون صفحه‌ی Share سه بخش اصلی دارد که بخش آخر آن هم به سه قسمت مختلف تقسیم شده است. بنابراین این صفحه نسبت به منوی شیر در iOS 12 و نسخه‌های قبلی، ظاهراً پیچیده‌تر شده اما در حقیقت استفاده کردن از آن ساده‌تر و سریع‌تر از نسخه‌های قبلی است، به خصوص که بخش آخر قابلیت سفارشی‌سازی دارد.

شاید یک اشکال اساسی صفحه‌ی شیرینگ برای مبتدیان، نبود عنوان باشد. بهتر بود برای هر بخش این صفحه، عنوانی نمایش داده شود که البته برای سادگی بیشتر، قابلیت مخفی کردن آن وجود داشته باشد.

آموزش سفارشی کردن اکشن‌های موردعلاقه

برای تغییر دادن گزینه‌های بخش Favorites، روی آیکون منوی Share در اپلیکیشن موردنظر تپ کنید و سپس حرکت جاروبی به سمت بالا انجام دهید تا Share Sheet یا صفحه‌ی شیر باز شود. اکنون برای تغییر دادن گزینه‌های موجود، در انتهای منوی Share‌ روی Edit Actions تپ کنید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

در پنل باز شده بخش Favorites در ابتدای لیست قرار دارد. زیر این عنوان، یک یا چند اکشن موردعلاقه را مشاهده می‌کنید که گزینه‌های پرکاربرد مربوط به اپلیکیشن فعلی است. در دیگر اپ‌ها گزینه‌های بخش Favorites متفاوت است و برای هر اپلیکیشن می‌بایست این بخش را به صورت مجزا تغییر بدهید. برای حذف کردن اکشنی که کم‌استفاده است، روی - کنار آن تپ کنید.

برای تغییر دادن ترتیب گزینه‌ها، روی دستگیره‌ی سه‌خطی روبروی هر گزینه تپ و مکث کرده و انگشت خود را بالاتر یا پایین‌تر ببرید و سپس از روی صفحه بلند کنید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

بخش دوم Other Actions است. در این بخش هم گزینه‌هایی لیست شده است و می‌توانید با فعال کردن برخی موارد، این موارد را به قسمت Favorites اضافه کنید. گزینه‌های موجود در این بخش هم بسته به اپلیکیشن متفاوت است. برای فعال کردن و اضافه کردن گزینه‌ها، کافی است روی دکمه‌ی + کنار آن تپ کنید و برای حذف کردن هم می‌بایست روی دکمه‌ی - کنار گزینه‌های فعال تپ کنید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

در نهایت روی Done تپ کنید تا تغییرات ذخیره شود. به این ترتیب به صفحه‌ی به اشتراک‌گذاری برمی‌گردید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

مواردی که از لیست Other Actions در بخش Favorites منوی شیر نمایش داده می‌شود.

توجه کنید که برخی اکشن‌ها دارای سوییچی هستند. اگر سوییچ در وضعیت غیرفعال قرار بگیرد، اکشن موردبحث از صفحه‌ی شیر حذف می‌شود.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

تنظیمات بخش اپلیکیشن‌های منوی شیر آیفون و آیپد

در بخش اپلیکیشن‌های منوی Share، آیکون اپلیکیشن‌ها به صورت خودکار در انتهای لیست اضافه می‌شود. معمولاً نیازی به فعال کردن دستی اپلیکیشن‌ها در بخش More نیست و هر اپی که نصب کنید، گزینه‌ی مربوط به آن به صورت خودکار اضافه می‌شود. اما به هر حال این روش هم مشکلات خاص خود را دارد و ممکن است آیکون اپلیکیشنی که اخیراً نصب کرده‌اید در این بخش قرار نگیرد! در این صورت می‌توانید گزینه‌های این بخش را به روش دستی تغییر بدهید.

برای ویرایش آیکون‌های بخش Apps Panel ابتدا صفحه‌ی Share را باز کنید و کمی اسکرول کنید تا به انتهای بخش اپلیکیشن‌ها برسید. در این ناحیه روی دکمه‌ی More تپ کنید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

در صفحه‌ی باز شده دو بخش وجود دارد: اپ‌های موردعلاقه یا Favorites و اپ‌های پیشنهادی یا Suggestions. گزینه‌های هر دو بخش قابلیت سفارشی‌سازی دارد اما ابتدا باید روی گزینه‌ی Edit تپ کنید.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

به این ترتیب کنار هر یک از گزینه‌های لیست، دکمه‌ی + یا - نمایان می‌شود. برای حذف کردن برخی موارد کافی است روی + کنار آن تپ کنید. تغییر دادن ترتیب اپلیکیشن‌ها با روش درگ و دراپ انجام می‌شود البته باید روی آیکون سه‌خطی روبروی اپ تپ و مکث کنید و سپس آن را به بالا یا پایین لیست بکشید. توجه کنید که در بخش اپ‌های پیشنهادی یا Suggestions می‌بایست سوییچ اپ‌هایی مثل Reminders‌ را در وضعیت غیرفعال قرار دهید تا از لیست اپ‌ها در منوی به اشتراک‌گذاری حذف شوند.

آموزش سفارشی‌سازی منوی Share آیفون و ایپد در iOS 13 و iPadOS 13

برای قرار دادن اپلیکیشنی که در بخش Suggestions قرار گرفته در بخش موردعلاقه‌ها، روی + کنار آن تپ کنید. به این ترتیب اپلیکیشن موردبحث همواره در بخش اپلیکیشن‌های منوی شیر قرار می‌گیرد.