یکی از ویژگی‌های اندروید ۶ که در اندروید ۷ و ۸ نیز پیشرفته‌تر و بهتر شده، محدود کردن اجرای اپ‌ها در پس‌زمینه برای کاهش مصرف باتری است که گاهی موجب دریافت ایمیل‌ها و پیام‌ها با تأخیر نسبتاً زیاد می‌شود. گوگل نام این ویژگی را Doze گذاشته که عمر باتری گوشی را به خصوص در حالتی که در مکانی ساکن قرار گرفته، بسیار بهینه‌تر و بیشتر می‌کند. در حقیقت اندروید زمانی که تشخیص بدهد گوشی کنار گذاشته شده و کاربر در حال حاضر با آن کار نمی‌کند، سرویس‌ها و اپ‌های پس‌زمینه را محدودتر و کندتر اجرا می‌کند و به این ترتیب دانلود و آپلود اطلاعات و پردازش به کمک CPU آرام‌تر صورت می‌گیرد. بدیهی است که مصرف باتری نیز به مراتب کمتر می‌شود.

در این مطلب با روش استثناء کردن برخی اپ‌ها از لیست بهینه‌سازی مصرف باتری آشنا می‌شویم. زمانی که اپی از لیست بهینه‌سازی باتری خارج شود، مثل همیشه اجرا می‌شود و خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود. به عنوان مثال اگر پیام یا ایمیل دریافت کنیم، سریعاً متوجه خواهیم شد.

در سال‌های اخیر با وجود پیشرفت شگرف در مقال قدرت پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی، رم و وای-فای و مودم‌های 4G و ... و همین‌طور نمایشگرها و دوربین، باتری چندان پیشرفته‌تر نشده و هنوز هم کاربران با مشکل کمبود عمر باتری و سریع خالی شدن شارژ باتری دست و پنجه نرم می‌کنند. گوشی‌های اندرویدی و همین‌طور آیفون و آیپدها، حتی زمانی که کنار گذاشته شده‌اند هم شارژ باتری را به سرعت خالی می‌کنند! دیگر از گوشی‌هایی که با یک باتری کوچک، چند روز روشن باقی می‌ماندند نیست!

چرا Doze‌ یا بهینه‌سازی مصرف باتری در اندروید، مفید و در عین حال مشکل‌ساز است؟

محدود کردن سرعت بروز شدن اطلاعات اپ‌هایی که در زمینه اجرا شده‌اند، مثل اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی و ایمیل نظیر تلگرام یا واتس‌اپ و همین‌طور Gmail و Inbox گوگل و ... یک روش مفید و کاربردی برای افزایش عمر باتری است. در واقع تصور کنید که قرار است گوشی به جای چک کردن ایمیل‌ها و پیام‌های جدید به صورت لحظه‌ای، هر ۵ دقیقه یک بار این کار را انجام دهد. نتیجه کاهش مصرف باتری است چرا که بخش وای-فای و همین‌طور رم و پردازنده‌ی گوشی کمتر فعالیت می‌کنند.

اما برخی کاربران ترجیح می‌دهند که چک کردن ایمیل‌ها و پیام‌ها نهایتاً هر دقیقه یک مرتبه تکرار شود! موضوع صرفاً نرم‌افزارهای پیام‌رسانی و ایمیل نیست، ممکن است اپ‌های شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر و اینستاگرام هم در شمار اپ‌هایی باشند که کاربر ترجیح می‌دهد مرتباً بروزرسانی‌ها، پیام‌ها، لایک‌های جدید و ... را چک کنند. بازی‌های مولتی‌پلیر آنلاین را هم به این مجموعه اضافه کنید.

در این صورت راه حل ساده‌ای که در ادامه بررسی می‌کنیم را امتحان کنید تا اپ یا اپ‌های موردتوجه‌تان از لیست بهینه‌سازی مصرف باتری خارج شود و مشکل بروز نشدن سریع اطلاعات اپ، برطرف شود.

چگونه اپ‌های پیام‌رسانی، ایمیل، شبکه‌های مجازی و بازی‌های مولتی‌پلیر را از لیست بهینه‌سازی باتری اندروید خارج کنیم؟

حالت پیش‌فرض اندروید این است که تمام اپ‌ها را در لیست بهینه‌سازی باتری قرار می‌دهد تا زمانی که گوشی Standby شده، مصرف باتری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. تنها مورد استثناء، سرویس Google Play است که البته نمی‌توان آن را به صورت دستی در این لیست قرار داد. به علاوه ممکن است در لیست بهینه‌سازی، اپ‌هایی مربوط به اپراتور موبایل خود را در لیست اپ‌هایی که بهینه‌سازی نمی‌شوند، مشاهده کنید.

آموزش بهینه‌سازی مصرف باتری در اندروید و حل مشکل دیر دریافت کردن پیام‌ها و ایمیل‌ها

برای مشاهده کردن لیست تمام اپلیکیشن‌هایی که Battery optimization در مورشان صورت می‌گیرد، ابتدا اپلیکیشن Settings اندروید را از طریق کشوی اپ‌ها اجرا کنید. روش دیگر این است که نوار وضعیت را از بالای صفحه به سمت پایین بکشید و سپس روی آیکون چرخدنده‌ای‌شکل تنظیمات تپ کنید.

در تنظیمات اندروید روی گزینه‌ی Battery تپ کنید که ممکن است در رام خاصی که روی گوشی شما نصب شده، در تب‌ها قرار گرفته باشد و نام متفاوتی داشته باشد.

روی آیکون سه‌نقطه‌ای منو در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کرده و گزینه‌ی Battery Optimization را انتخاب کنید.

روی منوی کرکره‌ای بالای صفحه در این بخش تپ کنید و گزینه‌ی All Apps را انتخاب کنید.

اکنون لیست کامل اپ‌ها را مشاهده می‌کنید. روی اپ موردنظر تپ کنید.

در ادامه پنجره‌ی پاپ‌آپی نمایان می‌شود. روی گزینه‌ی Don't Optimize تپ کنید.

در نهایت روی DONE تپ کنید.

آموزش بهینه‌سازی مصرف باتری در اندروید و حل مشکل دیر دریافت کردن پیام‌ها و ایمیل‌ها

اپ موردنظر از این لیست حذف می‌شود و در زمان بیکاری گوشی، مثل حالت عادی به کار خویش ادامه می‌دهد.

چگونه مصرف باتری اپ حین بیکاری گوشی را کاهش دهیم؟

اما برعکس وضعیتی که بحث کردیم، یک یا چند اپ در حالت بیکاری گوشی، مثل حالت عادی اجرا شده و شارژ باتری را خالی می‌کنند. چطور می‌توان آنها را از لیست اپ‌هایی که بهینه نشده‌اند، حذف کرد؟

به این منظور مراحل فوق را تکرار می‌کنیم:

اجرا کردن اپ Settings اندروید و تپ روی Battery

تپ روی دکمه‌ی منو در گوشه‌ی صفحه و انتخاب Battery Optimization

تپ روی منوی کرکره‌ای بالای صفحه و انتخاب گزینه‌ی Not Optimized

تپ کردن روی نام اپ و انتخاب گزینه‌ی Optimize

تپ روی DONE برای ذخیره کردن تنظیمات

توجه کنید که در حالتی که مصرف باتری بهینه شده، همه‌ی اپ‌ها در حد یکسانی بهینه نمی‌شوند و بسته به اینکه سازنده‌ی اپ تا چه حد بهینه‌سازی مصرف باتری را جدی گرفته باشد، نتیجه متفاوت خواهد بود.