در مرورگر فایرفاکس قابلیتی به اسم Do Not Disturb پیش‌بینی شده که برای جلوگیری از نمایش نوتیفیکیشن وب‌سایت‌ها کاربرد دارد. در حقیقت این روزها حین مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف، هر از گاهی پیام و سوالی می‌بینیم که در مورد نمایش نوتیفیکیشن‌ها برای اطلاع‌رسانی، کسب اجازه می‌کنند ولیکن اغلب با انتخاب خیر، نوتیفیکیشن‌ها را ممنوع می‌کنیم. اگر این انتخاب معمول شماست، بهتر است قابلیت نمایش نوتیفیکیشن‌ها را با فعال کردن Do Not Disturb به کلی ممنوع کنید و وب‌گردی راحت‌تری داشته باشید.

در ادامه به روش غیرفعال کردن نمایش نوتیفیکیشن‌ها به صورت موقتی در مرورگر فایرفاکس می‌پردازیم. همراهان همیشگی با آموزشی دیگر از ترفندهای وب‌گردی و اینترنت همراه شوید.

وب‌سایت‌ها می‌توانند به مراجعه‌کنندگان از طریق اعلانیه‌های مرورگر، پیام‌های جدید ارسال کنند. نوتیفیکیشن یا اعلانیه، کاربری‌های مختلف دارد و از جمله اطلاع‌رسانی به کاربران سایت در مورد تغییرات و پست‌های اخیر. نوتیفیکیشن ویژگی مفیدی است اما برخی کاربران به ندرت از روش دریافت نوتیفیکیشن وب‌سایت‌ها برای اطلاع از محتوای جدید استفاده می‌کنند و عادت دارند با مراجعه به وب‌سایت در زمان دلخواه، از مطالب جدید باخبر شوند.

قابلیت نمایش نوتیفیکیشن وب‌سایت‌ها در مرورگرهای پیشرفته‌ی امروزی مثل گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پیش‌بینی شده است و همین‌طور تنظیماتی برای لغو دریافت نوتیفیکیشن در نظر گرفته شده است. قابلیتی به اسم Do Not Disturb یا مزاحم نشوید، به صورت موقتی از نمایش نوتیفیکیشن‌ها در مرورگر فایرفاکس جلوگیری می‌کند و مدتی است که در نسخه‌های جدید این مرورگر پیاده‌سازی و فعال شده است. اگر فایرفاکس قدیمی نصب کرده‌اید، بهتر است آن را به فایرفاکس جدید یا نسخه‌ی کوآنتوم که سریع است و طراحی مدرن و دلنشینی دارد، بروز کنید. قابلیت سفارشی‌سازی نسخه‌های جدید نیز بسیار عالی و جالب است که قبلاً به آن اشاره کردیم:

چگونه نمایش نوتیفیکیشن سایت‌ها را در Firefox‌ غیرفعال کنیم؟

مرورگر فایرفاکس را اجرا کنید و روی آیکون همبرگری (سه خطی) منو کلیک کنید. این آیکون در گوشه‌ی راست و بالای مرورگر قرار دارد.

در منو گزینه‌ی Options را انتخاب کنید.

در تنظیمات یا آپشنز روی تب Privacy & Security در ستون چپ کلیک کنید.

در سمت راست اسکرول کنید تا به بخش Permissions یا مجوزها برسید و در این بخش گزینه‌ی Do not disturb را فعال کنید.

چگونه نمایش نوتیفیکیشن سایت‌ها را Firefox مسدود کنیم؟

اکنون فایرفاکس تا زمانی که مرورگر را نبسته‌اید و از نو اجرا نکرده‌اید، اعلانیه‌های وب‌سایت‌ها را مسدود می‌کند. به عبارت دیگر قابلیت فعال و غیرفعال کردن حالت مزاحم نشوید در این مرورگر بسیار ساده و ابتدایی پیاده‌سازی شده است ولیکن برای کاربرانی که به سایت‌های زیادی مراجعه می‌کنند و با سیلی از نوتیفیکیشن‌ها دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، بسیار مفید واقع می‌شود.

ممکن است در آینده قابلیت استثناء قائل شدن برای سایت‌ها در مقال نمایش نوتیفیکیشن نیز به این مرورگر اضافه شود ولیکن اگر در حال حاضر به لیست سفید و لیست سیاه برای مشخص کردن سایت‌های مجاز و غیرمجاز نیاز دارید، بهتر است از Add-on یا افزونه‌های متعددی که برای فایرفاکس منتشر شده، استفاده کنید.