سیم بکسل ها از اتصالات مهم در فرایند لیفتینگ بار هستند. در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمانی در اتصالات کابین آسانسور، صنایع حفاری بر روی دکل های حفاری، جرثقیل و تاور کرین، پل سازی و سد سازی، تلکابین و ... از انواع سیم بکسل ها استفاده می شود. مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها شامل اطلاعات بسیار دقیق و مهندسی می باشد که عملا مطالعه، فهم و مقایسه این اطلاعات نیاز به دانش فنی و مهندسی بالایی دارد. از این رو برای بسیاری از کاربران انتخاب و خرید سیم بکسل بر حسب برند تولید کننده یکی از ساده ترین روش های انتخاب محصولی با درجه بالای کیفی، ماندگاری و امنیت می باشد. در واقع برند های معتبر تولید کننده سیم بکسل همواره در تلاش و رقابت برای تولید محصولاتی با کیفیت بیشتر بوده و خرید بر حسب برند تولید کننده درکی صحیح از خرید محصولی مرغوب می باشد.

هر چند اغلب مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها تابع ساختار و بافت سیم بکسل است اما انتخاب ترکیبات شیمیایی مناسب در آلیاژ فولاد یا استیل، فرایند و عملیات حرارتی سخت کاری و فناوری تولید سه مورد از فاکتور هایی هستند که با توجه به قابلیت های کیفی تولید کننده تغییر کرده و برای برند های مختلف متفاوت هستند. از این رو برند تولید کننده سیم بکسل بصورت مستقیم بر قابلیت های کیفی این قطعه و اتصال صنعتی موثر است.

برند های آسیایی تولید کننده سیم بکسل

برند های آسیایی تولید کننده سیم بکسل به سبب حمل و نقل سریعتر و ساده تر، قیمت مناسب و عدم محدودیت در واردات محصولات در بازار ایران دارای سهم گسترده تری نسبت به برند های اروپایی هستند. سیم بکسل های تولید شده با برند های آسیایی اغلب یا تولید کشور چین هستند و یا در کره و هند تولید می شوند. برند های ایرانی تولید کننده سیم بکسل های فولادی مانند برند ملایر و بهسازان نیز از دیگر تولید کنندگان آسیایی سیم بکسل محسوب می شوند. در زیر به معرفی برخی برند های تولید کننده سیم بکسل در آسیا می پردازیم.

  • سیم بکسل کیس وایر KISWIRE کره: کیس وایر کره یکی از معتبر ترین تولید کنندگان انواع سیم بکسل در دنیا می باشد. سیم بکسل کیس وایر کره در بافت های بسیار متنوعی از سیم بکسل های آسانسوری، نتاب و مهاری تولید شده و محصولات کیس وایر به بیش از 75 کشور دنیا در حال حاضر صادر می شود.
  • سیم بکسل یوشامارتین USHA-MARTIN هند: شرکت یوشا مارتین که دفتر مرکزی آن در هند واقع شده است به تولید انواع سیم بکسل تحت لیسانس انگلستان مبادرت دارد. سیم بکسل یوشا مارتین معمولا در سایز های بالا تا 80 میلیمتر شهرت داشته و در سایز های بالا دارای کیفیت بسیار مناسبی است. سیم برش مغزی که برای برش سنگ در معادن مورد استفاده قرار می گیرد یکی دیگر از محصولات با کیفیت یوشا-مارتین محسوب می شود.

برند های اروپایی تولید کننده سیم بکسل

تولید محصولات صنعتی در اروپا می بایست مطابق با استاندارد CE اتحادیه اروپا که یک استاندارد کیفی است صورت پذیرد. از این رو سیم بکسل های تولیدی در قاره اروپا در میان با کیفیت ترین نمونه های سیم بکسل در دنیا شناخته می شوند. برند های اروپایی اغلب بصورت تخصصی به تولید نوع خاصی سیم بکسل متناسب با نیاز های صنعتی خاص مانند آسانسور می پردازند. برخی از برند های اروپایی تولید کننده سیم بکسل به قرار زیر هستند.

  • سیم بکسل گوستاولف GUSTAV WOLF آلمان: یکی از معتبر ترین برند های تولید کننده سیم بکسل در دنیا سیم بکسل گوستاولف آلمان می باشد که اغلب محصولات این کمپانی متناسب با صنایع آسانسور طراحی و تولید شده اند. سیم بکسل گوستاولف آلمان دارای قرقره های مخصوص بوده و با یک استرند سبز رنگ بر روی سیم و در مواردی با روکش سبز رنگ مشخص شده است.
  • سیم بکسل برایدون BRIDON انگلستان: برند انگلیسی برایدون BRIDON یکی از معتبرترین تولید کنندگان سیم بکسل های فولادی برای کاربری های صنعتی سنگین می باشد. کیفیت محصولات برایدون در زمینه اتصالات لیفتینگ تا اندازه ای بالا است که بسیاری از استاندارد های جهانی ثبت شده در زمبنه تولید سیم بکسل توسط این برند تبیین شده اند.

البته برخی از برند های آمریکایی نیز به تولید سیم بکسل هایی با قابلیت های بسیار بالا در لیفتینگ می پردازند که در این میان می توان به برند کاسار اشاره نمود. سیم بکسل تولیدی برند کاسار CASAR آمریکا بعنوان یکی از قدرتمند ترین نمونه های سیم بکسل در دنیا شناخته می شود که در قطر برابر با دیگر نمونه های سیم بکسل بالاترین مقاومت کششی را از خود نشان می دهد. در این میان محصولاتی مانند توربوپلاست، استراتوپلاست را می توان نام برد.