این روزها با افزایش سرعت اینترنت در همه‌ی نقاط جهان و به خصوص کشورهایی مثل ایران که اینترنت معمولاً گران‌قیمت و کم‌سرعت است، محتوای ویدیویی پرطرفدار شده است. یکی از کارهایی که گیمرها در ویندوز ۱۰ انجام می‌دهند، فیلم گرفتن از بازی‌ها و یا استریم کردن مستقیم ویدیوی بازی روی سرویس‌هایی مثل یوتیوب و توییچ است. در ویندوز ۱۰ می‌توانید با امکانات خود ویندوز و بدون نرم‌افزار اضافی، 

پیش‌بینی می‌شود که حدود ۸۰ درصد ترافیک اینترنت در سال ۲۰۲۱ به مقوله‌ی ویدیو اختصاص پیدا کند. در حقیقت کاربران وب به محتوای ویدیویی علاقه‌مند هستند و از طرفی دوست دارند محتوای ویدیویی چه سرگرم‌کننده و چه آموزشی و ... تهیه کنند.

مایکروسافت نیز در ویندوز ۱۰ قابلیت فیلم‌برداری از صفحه را پیش‌بینی کرده تا بتوان به سرعت از بازی‌ها و همین‌طور از محیط نرم‌افزارها در ویندوز، فیلم تهیه کرد و به اشتراک گذاشت. به فیلم‌هایی که از صفحه نمایش گرفته می‌شود، Screencast می‌گویند که به معنی مخابره کردن صفحه است.

نحوه دسترسی به نرم‌افزار Screencast‌ ویندوز ۱۰

ابزار اسکرین‌کست ویندوز ۱۰ که بخشی از بروزرسانی بهاری ویندوز ۱۰ یا همان نسخه‌ی ۱۸۰۳ است را می‌توانید در اپلیکیشن Xbox پیدا کنید. در واقع اسکرین‌کست برای فیلم گرفتن از صفحه نمایش طراحی شده و مخصوص بازی‌ها نیست اما به هر حال در اپلیکیشن Xbox آن را رویت خواهید کرد.

بنابراین روی منوی استارت کلیک کرده و عبارت Xbox را تایپ و جستجو کنید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

پس از اجرا کردن اپلیکیشن ایکس‌باکس ویندوز ۱۰، مراحل اولیه‌ی ثبت‌نام را طی کنید، البته اگر اولین بار است که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنید. دقت کنید که نیازی به دسترسی به اینترنت نیست چرا که در حالت آفلاین هم می‌توانید مراحل را ادامه دهید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

چگونه با اپ ایکس‌باکس ویندوز ۱۰ از صفحه نمایش فیلم بگیریم؟

برای اسکرین گرفتن یا همان اسکرین‌کست و فیلم‌برداری از صفحه نمایش، می‌توانید از شورت‌کات یا کلید میانبر استفاده کنید و به این ترتیب نیازی به سوییچ کردن بین اپ Xbox و نرم‌افزار یا بازی در حال استفاده نیست. بنابراین اپلیکیشن ایکس‌باکس را که اجرا کرده‌اید، مینیمایز کنید و به اپ یا بازی موردنظر خود مراجعه کنید. زمانی که نرم‌افزار یا بازی در حال اجراست و پنجره‌ی مربوط به آن فعال است، کلید میانبر Win + G را فشار دهید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

پنلی حاوی چند آیکون مفید نمایش داده می‌شود که به آن Game Bar می‌گویند. قبلاً با این ابزار مفید ویندوز و قابلیت‌هایی که در اختیار بازی‌خورها قرار می‌دهد، آشنا شدیم:

برای آشنایی با عملکرد هر یکی از آیکون‌ها، به شماره‌ی مربوط به هر مورد و عملکرد آن توجه فرمایید:

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

  • Xbox Home یا باز کردن صفحه‌ی خانه در اپلیکیشن ایکس‌باکس، اولین آیکون از سمت چپ است.
  • Screenshot یا ابزار اسکرین‌شات که از صفحه عکس می‌گیرد. شورت‌کات این ابزار، Win + PrtScr است.
  • Record That یا توقف ضبط کردن ویدیو که با ابزار ضبط کردن ویدیو کمی متفاوت است. زمانی که با کلید ترکیبی Win + G گیم‌ بار را اجرا می‌کنید، ضبط کردن ویدیو آغاز می‌شود و زمانی که روی این دکمه کلیک می‌کنید، ضبط کردن ویدیو متوقف می‌شود. دقت کنید که برای عمل کردن این ویژگی مفید، می‌بایست سرویس ضبط ویدیو در پس‌زمینه یا background recording فعال باشد. در غیر این صورت زمانی که گیم بار را اجرا می‌کنید، ضبط کردن ویدیو آغاز نخواهد شد. 

کلید میانبر برای توقف ضبط ویدیو، Win + Alt + G است.

  • Screencast یا ابزار اسکرین‌کست است که از نظر عملکرد، با ابزار ضبط ویدیو فرق می‌کند. زمانی که روی این آیکون کلیک می‌کنید، ضبط کردن ویدیو شروع می‌شود و زمانی که مجدداً روی آن کلیک می‌کنید، ضبط کردن ویدیو موقتاً متوقف می‌شود و می‌توانید با کلیک مجدد، ادامه‌ی ویدیو را ضبط کنید. به این ترتیب می‌توانید در یک ویدیوی طولانی، چند مرتبه فیلم‌برداری را آغاز کرده و متوقف کنید. دقت کنید که حین ضبط کردن ویدیو، در صورت نیاز به ضبط صدا از طریق میکروفون، می‌بایست تیک گزینه‌ی Record Mic را بزنید که به شکل آیکون میکروفونی است که روی آن خط خورده است.

کلید میانبر برای فعال کردن اسکرین‌کست، Win + Alt + R است.

  • Broadcast یا مخابره به کاربران ایکس‌باکس اجازه می‌دهد که اسکرین‌کست‌هایی که فیلم‌برداری کرده‌اند را به صورت زنده مخابره کنند. شورت‌کات این ابزار، Win + Alt + B است.
  • Game Mode یا حالت بازی یکی از قابلیت‌های ویندوز برای بهینه‌سازی سرعت اجرای بازی‌هاست. اگر در حال فیلم گرفتن از بازی‌ها نیستید، استفاده از این گزینه توصیه نمی‌شود. البته در بازی‌ها نیز استفاده از Game Mode کمک شگرفی به افزایش سرعت اجرا و کاهش لگ و تیک زدن بازی نمی‌کند مگر در موارد خاص. به علاوه نرم‌افزارهای جانبی مختلفی برای این مهم منتشر شده است که قبلاً چند مورد رایگان را معرفی کردیم.
  • Settings یا تنظیمات، آخرین آیکون گیم بار ویندوز ۱۰ است که صفحه‌ی تنظیمات گیم بار را باز می‌کند.
  • دستگیره‌ی درگ به صورت چند خط در سمت راست قرار گرفته که اگر روی آن کلیک و مکث کنید، می‌توانید گیم بار را با حرکت موس در صفحه جابجا کنید و در موقعیت دلخواه قرار دهید و سپس کلید چپ موس را رها کنید.

اسکرین‌کست‌ها در چه فولدری ذخیره می‌شوند؟ 

پس از اینکه ضبط ویدیو را متوقف کردید، می‌توانید ویدیوها را در فولدر Videos و فولدر Captures مشاهده کنید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

روش دیگر برای مشاهده کرده ویدیوهایی که ضبط شده، استفاده از اپلیکیشن Xbox است. پس از اجرا کردن اپ ایکس باکس، روی منو کلیک کرده و در ستون کناری روی Game DVR کلیک کنید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

به این ترتیب لیست ویدیوهایی که ضبط شده و مدت زمان و نام هر ویدیو را مشاهده خواهید کرد:

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

تنظیمات Game Bar در ویندوز ۱۰

برای سفارشی کردن تنظیمات گیم بار می‌توانید از اپلیکیشن Settings ویندوز ۱۰ استفاده کنید اما راهکار دسترسی سریع به این تنظیمات، سرچ کردن در منوی استارت است. روی منوی استارت کلیک کرده و Game Bar را تایپ کنید تا جستجو انجام شود. روی دومین نتیجه که بخشی از اپلیکیشن ستینگس است، کلیک کنید:

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها

روی سوییچ Control how Game Bar opens and recognizes your game کلیک کنید تا در حالت فعال قرار گیرد و قابلیت فیلم گرفتن از بازی‌ها و همین‌طور اسکرین‌شات گرفتن و مخابره کردن ویدیو از طریق گیم بار فعال شود. برای غیرفعال کردن این موارد نیز می‌توانید این سوییچ را در وضعیت Off قرار دهید.

در بخش Keyboard shortcuts می‌توانید روی هر فیلد کلیک کرده و کلید میانبر موردنظر خود را فشار دهید و به این ترتیب شورت‌کات‌های ابزارهای مختلف را نیز به صورت دلخواه و متناسب با سلیقه‌ی خویش، انتخاب کنید.

آموزش استفاده از Game Bar ویندوز ۱۰ برای فیلم گرفتن از نرم‌افزارها