برای ثبت کردن بعضی از شرکت ها مدارک و شرایط خاصی نیاز است و در اکثر مواقع علاوه بر این مدارک، شرایط و قوانین دیگری نیز برای گرفتن مجوز الزامی می باشد. این مجوزهای ثبت شرکت بسته به نوع فعالیت و کار و حرفه آن شرکت متفاوت است. هر فردی برای ثبت شرکت و شروع کار به صورت رسمی و قانونی نیاز به مجوز دارد یا به عبارتی به جواز تاسیس نیاز دارند.

جواز تاسیس شرکت چیست؟

جواز تاسیس شرکت به سندی گفته می شود که براساس آن فعالیت هر شخص در مراجع ذیصلاح ثبت شده باشد که نوع جواز نسبت به فعالیت شرکت و مشاغل متفاوت است. طبق قانون اساسی هر شخصی که قصد فعالیت در خاک ایران را داشته باشد باید تقاضا خود را به مرجع ثبتی اعلام نماید در غیر اینصورت شرکت و فعالیت او غیر قانونی خواهد بود و حتی موظف به پرداخت جریمه نقدی نیز می شود. ثبت شرکت ها به سازمان تحت نظارت کشور داده شده است.

 امروزه این امکان که از طریق اینترنت ثبت شرکت انجام شود نیز فراهم شده است و به راحتی از این طریق می توان به ثبت شرکت در تهران یا دیگر شهرها اقدام نمود. برای این کار لازم است که تمامی مدارک و مجوزهای ثبت شرکت خود را در سایت ثبت کنید. بعد از بررسی کردن مدارک و مشخصات فرد اگر مشکلی نباشد شرکت شما به ثبت می رسد.

مجوز های ثبت شرکت شامل چه مواردی میشود؟

مشاغل مورد نیاز به دریافت مجوزهای ثبت شرکت

مشاغل بسیار زیادی وجود دارد که به دریافت مجوزهای ثبت شرکت نیاز دارند که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • کلیه مؤسسات بانکی و اعتباری، صندوق های قرض الحسنه، هرگونه اشتغال و تصدی به عملیات بانکی، معامله های مربوط به طلا، ارز و نقره، ورد و صدور پول و ارز ایران، تأسیس شعبه و نمایندگی بانک های خارجی مرجع دریافت مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی
 • تمامی ادارات و نمایندگی های بیمه چه تأسیس و چه خدمات نیازمند مجوزهای ثبت شرکت هستند
 • تمامی فعالیت های مربوط به اوراق بورس مرجع مجوز بیمه مرکزی ایران
 • کلیه تغییرات و تصمیمات شرکت های خصوصی و دولتی
 • تمامی شرکت های تعاونی در حال تأسیس مرجع مجوز وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
 • شرکت های تعاونی فرش دست باف مرجع وزارت جهاد کشاورزی
 • تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری مرجع دریافت مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسالمی
 • موضوعات قرآنی و مذهبی مرجع مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسالمی
 • موضوعات مربوط به حج و زیارت به عنوان مثال ثبت نام و تنظیم مسافرت مرجع مجوز سازمان حج و زیارت
 • تمامی فعالیت های گردشگری و مسافرتی ایرانگردی و جهانگردی همچنین تأسیس دفاتر گردشگری مرجع مجوز سازمان میراث فرهنگی نیز به مجوزهای ثبت شرکت نیاز دارند .
 • و ...

مراحل ثبت شرکت و گرفتن مجوزهای ثبت شرکت

در ادامه مراحلی که باید برای اخذ مجوزهای ثبت شرکت انجام پذیرد را شرح داده ایم:

 • اولین مرحله برای ثبت یک شرکت داشتن دانش و آگاهی کافی در مورد بازار کار و آگاهی در زمینه فعالیت و حرفه شرکت است. اگر فرد حقیقی یا حقوقی از توانایی های لازم و دانش کافی برخوردار نباشد ورود به بازار کار و تجارت انتخاب عاقلانه و درستی نخواهد بود
 • دومین مرحله سرمایه است که مقدار آن برای راه اندازی و ثبت یک شرکت بسیار مهم است. حداقل سرمایه تعین شده را باید به سازمان بورس اوراق بهادر ارسال کند و بعد از بررسی کردن مدارک و تکمیل بودن احراز هویت اجازه ثبت شرکت داده می شود.تعرفه ثبت شرکت با توجه به نوع فعالیت آن مشخص میشود
 • پس از دو مرحله اول و موافقت کردن سازمان با تأسیس شرکت نوبت مراجعه کردن به نهاد ثبت شرکت ها می رسد که فرد باید مدارک خود را به این سازمان ارائه دهد و بعد از آن به ثبت نهاد مالی برود و در آنجا بعد از بررسی کردن مدارک و احراز هویت مجوز فعالیت برای فرد صادر می گردد
 • شرایط دریافت مجوز و تغییر دادن فعالیت ها
 • مستندات قانونی صدور مجوز تأسیس و فعالیت شرکت سرمایه گذاری

مجوز های ثبت شرکت شامل چه مواردی میشود؟

انتخاب موضوع و فعالیت شرکت ها

انتخاب فعالیت و حرفه شرکت یکی از مهم ترین نکات در حفظ و به هدر نرفتن سرمایه است. انتخاب موضوع و کار شرکت در شهرهای بزرگ و صنعتی مهم تر است زیرا در شهرهای بزرگ شرکت های زیادی به ثبت می رسد که باید نسبت به نیاز آن شهر سرمایه گذاری کرد. به عنوان مثال ثبت شرکت در تبریز و موضوع و فعالیت آن در به هدر نرفتن سرمایه و به سود رسیدن شرکت اهمیت زیادی دارد.

دراین شهر به خاطر جمعیت زیاد آن و وجود شرکت های متعدد انتخاب موضوع فعالیت نسبت به نیاز شهر و جامعه ارزش بسزایی دارد. همچنین شرایط ثبت برند در تبریز و سایر شهرها مطرح کردن دقیق و صریح موضوع مهم است .این امر به این دلیل است که فرد حقیقی شرکت و سایر اعضا نتوانند در زمینه های دیگری فعالیت کنند. نامشخص بودن موضوع شرکت باعث باطل شدن مجوز و ثبت نکردن شرکت خواهد شد همچنین موضوع قرارداد باید قانونی باشد تا با ثبت و جواز آن موافقت شود.

سخن پایانی

به طور کل ثبت و تأسیس کردن شرکت نیازمند جواز است که مرجع دریافت جواز نیز بسته به نوع فعالیت هر شرکتی متفاوت است. برای گرفتن مجوزهای ثبت شرکت باید یک سری شرایط و مدارک را رعایت کرد. که از این شرایط می توان به قانونی و رسمی بودن فعالیت شرکت و موضوع کار شرکت اشاره کرد همچنین موضوع فعالیت شرکت در به هدر نرفتن سرمایه شما نیز مؤثر است. شرکت مدیران ثبت با در اختیار داشتن تعدادی نیروی مجرب در زمینه ثبت شرکت و مشاوره حقوقی در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا این پروسه را بدون مشکل پشت سر بگذارید.برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما با شماره 35573287-041 تماس حاصل فرمایید.