برای خرید سیستم رندرینگ برای انجام کارهای طراحی و مهندسی معماری و رندرینگ، باید درک درستی از نحوه درگیر کردن قطعات سیستم معماری توسط مدل سازی سه بعدی و رندرینگ داشته باشید. این تسک ها به شکل کاملا متفاوتی این کار را انجام می دهند و اگر سخت افزار مناسبی برای این منظور نداشته باشید، حتی استفاده از بهترین نرم افزارهای نمی توانند کمکی به شما بکنند.

مدل سازی سه بعدی

جهت مدل سازی سطح پایه هر کدام از تسک های مدل سازی سه بعدی است. این تسک ها عمدتا به ترسیم اشکال سه بعدی پرداخته و آن ها را مدل هایی تبدیل می کنند که بتوان در نمایش گرافیکی یا نمایش یک شی از آن ها استفاده کرد. چنین مواردی در معماری، کارهای رشته عمران، دکوراسیون منزل و بسیاری از صنایع دیگر برای نمونه برداری اولیه استفاده می شود.

رندر سه بعدی

جهت پردازش کارهای رندرینگ، شما به یک خرید سیستم طراحی مهندسی بسیار قوی نیاز دارید تا پردازش کافی را بتواند روی داده ها انجام دهد. مدل سازی سه بعدی در چنین شرایطی به سرعت انجام خواهد گرفت، در غیر اینصورت، رندر زمان زیادی نیاز خواهد داشت.

رندرگیری در واقع داده را از مدل سازی سه بعدی دریافت کرده و آن را اصلاح می کند. برای خرید سیستم طراحی و مهندسی معمولا از یک سری نرم افزارهای پیشرفته ۳D Rendering برای پردازش استفاده می کنند. رندر سه بعدی بیشتر برای افزودن مشخصات و بهبود دقیق طراحی استفاده می شود که در خرید سیستم رندرینگ طراحی معماری مهندسی  بسیار موثر میباشد.

مادربرد

باید گفت مادربردهای معمولی امکانات قابل قبولی دارند و دیگر نیاز نیست سراغ مادربردهای گران قیمت بروید. در عین حال باید مادربرد انتخابی حتماً از نظر درگاه های ارتباطی، شکاف های توسعه و حجم و سرعت حافظه رم قابل نصب با نیاز شما و دیگر قطعات سیستم هم خوانی داشته باشد.

سیستم مناسب طراحی و رندرینگ

توجه داشته باشید از یک جایی به بعد، دیگر هزینه کردن بر روی مادربرد نتیجه یا اثر ملموسی بر روی سرعت یا کارایی کامپیوتر شما ندارد و صرفاً برای قابلیت های لوکس، طراحی شکیل، امکانات غیر ضروری یا با تفاوت ناچیز هزینه اضافی پرداخت می کنید.

پردازنده (CPU)

کامپیوتر خوب حتماً باید یک پردازنده مناسب داشته باشد که به خوبی از عهده نیاز شما بر آید. در عین حال نباید بی جهت هم هزینه کنید. برای نمونه یک پردازنده Core i9 برای کسی که کارش صرفاً اجرای بازی های آنلاین یا کار با آفیس است. و پردازنده در قیمت کامپیوتر معماری تاثیر زیادی دارد.

سیستم مناسب طراحی و رندرینگ

حافظه رم

حافظه رم باید از سرعت و تأخیر مطلوب نیز برخوردار باشد. در حال حاضر حداقل به 8 گیگابایت حافظه رم 2666 مگاهرتزی نیاز دارید اما بهتر است 16 گیگابایت حافظه رم DDR4 و نسل های جدیدتر خریداری کنید. دیگر خرید 4 گیگابایت حافظه رم یا نسل DDR3 توصیه نمی شود. معمولاً کیت های حافظه رم DDR4 با فرکانس 3000 یا 3200 مگاهرتز از عملکرد و قیمت مناسبی برخوردار هستند و کیت های سریع تر قیمت بالا یا تایمینگ های نه چندان دلچسبی دارند. از همین رو 16 گیگابایت حافظه رم DDR4 دو کاناله با فرکانس 3000 یا 3200 مگاهرتز مطلوب است.

سیستم مناسب طراحی و رندرینگ

سیستم مناسب طراحی و رندرینگ

کارت گرافیک

استفاده از کارت گرافیک برای همه استفاده ها لزوماً به یک اندازه مفید نیست. برای افرادی که به یک سیستم برای وب گردی یا کار با آفیس نیاز دارند همان گرافیک داخلی پردازنده پاسخگو است و به هزینه اضافی برای خرید کارت گرافیک مجزا نیاز نیست. و لازم به ذکر است که کارت گرافیک در خرید کامپیوتر طراحی رندرینگ تاثیر زیادی دارد.

 

کولر پردازنده (خنک کننده)

پردازنده های معمولی تا میان رده چون پنتیوم و Core i3 معمولاً همان کولر داخل باکس پردازنده به خوبی پاسخگو است و به کولر مجزا نیاز ندارید. اما برای پردازنده های نسل 10 به بالا استفاده از کولر پیشنهاد میگردد.توجه داشته باشید کولر انتخابی باید با گرما و مصرف پردازنده شما تناسب داشته باشد. برای نمونه یک پردازنده Core i9 به کولر قوی تری نسبت به یک پردازنده Core i5 نیاز دارد. اینجاست که می توانید به توان طراحی گرمایی یا TDP پردازنده و چک کردن آن با توانایی کولر در دفع گرما رجوع کنید.

اس اس دی (SSD)

حافظه های اس اس دی تقریباً برای تمامی سیستم های امروزی ضروری است و به عملکرد روان تر و بهتر سیستم در هر استفاده ای کمک می کند. بسته به استفاده تان شما می توانید حداقل یک اس اس دی 120 گیگابایتی SATA برای نصب سیستم عامل، درایورها و برنامه ها خریداری کنید اما 250 گیگابایت مقرون به صرفه تراست. جهت استفاده های دیگر چون کار با فتوشاپ، ویرایش ویدئو، برنامه نویسی، کار با برنامه های طراحی و اتوکد و نظیر آنها، خرید یک اس اس دی PCIe NVMe پرسرعت قویاً توصیه می شود و از عملکرد بهتر و روان تر با تأخیر کمتر برخوردار می شود. اگر پروژه های شما حجیم است، حتماً یک درایو اس اس دی با ظرفیت مناسب برای آن در نظر بگیرید تا از روی SSD بارگذاری و ذخیره شود. حتی SSD در کار با ویدئو هم بسیار سودمند است و نباید به سیستم بدون SSD فکر کنید.

کیس

می توانید با رجوع به مشخصات کیس، طول کارت گرافیک قابل نصب، تعداد جایگاه ها، تعداد فن ها، سازگاری با نصب کولر و رادیاتور کولر، تعداد جایگاه های فن، سازگاری با مادربرد (نظیر ATX و EATX) و طول پاور قابل نصب را بررسی کنید.

شما می توانید نیازهای خود را در انتخاب کیس لحاظ کنید که می تواند شامل درگاه های پنل جلویی، تعداد فن ها و پشتیبانی از رادیاتور، داشتن نورپردازی و نظیر آنها باشد.

پاور (منبع تغذیه)

هیچگاه سراغ پاورهای با برندهای متفرقه یا به سفارش بازرگان های داخلی نروید و حتماً پاور کامپیوتر خود را از یک برند معتبر جهانی خریداری کنید. در ایران برند داخلی گرین (GREEN) هم معتبر میباشد.

چند وات بودن پاور کاملاً با قطعات انتخابی شما ارتباط مستقیم دارد و نمی توانید از یک پاور ضعیف تر از مصرف سیستم تان استفاده کنید.

پیشنهاد می شود حداقل یک پاور 450 واتی با گواهی 80Plus Bronze خریداری کنید. برای سیستم های با مصرف بیش از 500 وات هم پاورهای 80Plus Gold توصیه می شود. در صورتی که سیستم شما قطعات رده بالا و گران قیمتی دارد، پاورهای 80Plus Platinum به واسطه طراحی پیشرفته تر و قطعات مرغوب می توانند ایده خوبی باشند.