هر گوشی یا تبلت اندرویدی پس از چند سال استفاده، حتی اگر حادثه‌ای اتفاق نیافتد، فرسوده و خراب می‌شود. یکی از بخش‌هایی که زودتر خراب می‌شود، دکمه‌های فیزیکی مثل دکمه‌ی پاور است. در واقع خرابی دکمه‌ی پاور یا دکمه‌های ولوم از جمله خرابی‌های متداول است، البته اگر حادثه‌ای مثل سقوط گوشی و شکسته شدن نمایشگر یا نفوذ آب به داخل بدنه قبل از خرابی این کلیدها اتفاق نیافتاده باشد.

اما مسأله این است که اگر دکمه‌ی پاور خراب شود، چطور باید دیوایس اندرویدی را روشن یا خاموش کرد؟ در ادامه به چند روش روشن و خاموش کردن محصولات اندرویدی بدون استفاده از دکمه‌ی پاور می‌پردازیم.

استفاده از شارژر و کابل شارژ

اغلب گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی زمانی که کابل شارژ به آنها متصل می‌شود، روشن می‌شوند. البته این در حالتی است که صرفاً صفحه نمایش خاموش شده باشد. اگر گوشی پیشاپیش به دلیل خالی شدن کامل شارژ باتری یا با روشی خاص خاموش شده باشد، اتصال کابل شارژ موجب روشن شدن صفحه و شروع فرآیند شارژ می‌شود. به عبارت دیگر اندروید بوت نمی‌شود!

با توضیحات فوق روشن است که روش اتصال کابل شارژ برای روشن کردن همه‌ی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی مناسب نیست اما در عین حال ساده‌ترین راهکار است و باید ابتدا این روش را آزمایش کنید.

چند روش برای روشن و خاموش کردن گوشی اندرویدی که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است

متصل کردن گوشی به کامپیوتر با کابل USB مربوطه هم یک راهکار مشابه و بسیار ساده است و در برخی محصولات موجب روشن شدن اجباری می‌شود.

استفاده از لانچرهای خاص

خوشبختانه برای سیستم عامل اندروید، تعداد زیادی لانچر طراحی شده است که بعضاً قابلیت‌های خاص و مفیدی دارند. اگر کلید پاور گوشی یا تبلتی خراب شده است، می‌توانید از لانچرهای خاصی استفاده کنید که استفاده از دکمه‌ای مثل خانه یا غیره برای روشن کردن صفحه را امکان‌پذیر می‌کنند. البته معمولاً لانچرها قابلیت خاموش کردن صفحه نمایش با استفاده از روش‌های جایگزین را فراهم می‌کنند و نه روشن کردن صفحه نمایش را.

به عنوان مثال لانچری به اسم Evie Launcher قابلیت قفل کردن گوشی و خاموش کردن صفحه با دو بار تپ کردن یا حرکت جاروبی به سمت بالا یا پایین را ارایه می‌کند.

برای تنظیمات مربوطه، صفحه‌ی تنظیمات این لانچر را باز کنید و روی Gestures تپ کنید و سپس ژست حرکتی و در نهایت عمل Screen lock را انتخاب کنید.

چند روش برای روشن و خاموش کردن گوشی اندرویدی که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است

روش قفل شدن صفحه نیز قابل انتخاب است. در صفحه‌ی انتخاب روش قفل کردن صفحه یا Screen lock method، دو گزینه وجود دارد. Instant Lock سریعاً صفحه را خاموش و قفل می‌کند و در صورت انتخاب گزینه‌ی Timer Lock، پس از چند ثانیه مکث کردن، این عمل انجام می‌شود.

چند روش برای روشن و خاموش کردن گوشی اندرویدی که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است

در صورت نیاز برای فعالسازی این قابلیت، Activate را لمس کنید.

استفاده از ADB برای روشن کردن دیوایس اندرویدی

Android Debug Bridge نام ابزاری قدرتمند برای دیباگ یا رفع مشکل وسایل اندرویدی از طریق کامپیوتر است. قبلاً با ADB و برخی کاربردهای آن آشنا شدیم:

یکی از کاربری‌های ADB روشن کردن وسیله‌ای است که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است. البته برای استفاده از ADB می‌بایست قابلیت USB Debugging اندروید را فعال کرده باشید. اگر این قابلیت فعال است، دیوایس اندرویدی را به کامپیوتری ویندوزی متصل کنید و بلافاصله با نگه داشتن دکمه‌ی ولوم پایین یا کاهش صدا، حالت Fastboot را فعال کنید. البته روش این کار برای همه‌ی وسایل اندرویدی یکسان نیست و ممکن است نیاز به پرس و جو و گوگل کردن باشد.

اکنون در پنجره‌ی cmd دستور adb devices را اجرا کنید تا مشخص شود که گوشی یا تبلت اندرویدی شناخته شده و قابلیت دیباگ از طریق ADB پیشاپیش فعال شده است یا خیر. اگر شناسه‌ای نمایان شود به این معنی است که USB Debugging پیشاپیش فعال شده است و می‌توانید از دستورات مختلف ADB استفاده کنید.

چند روش برای روشن و خاموش کردن گوشی اندرویدی که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است

برای ریبوت کردن یا به بیان دیگر خاموش و روشن کردن مجدد، دستور زیر را اجرا کنید:

adb reboot

تغییر عملکرد دکمه‌ای دیگر و استفاده به جای Power

اگر دکمه‌ی پاور خراب است و با هر روشی توانسته‌اید اندروید را بوت کنید، می‌توانید برای مراتب بعدی خاموش کردن دیوایس، راهکاری دائمی بیاندیشید. یک ترفند ساده این است که با نصب کردن برخی اپ‌ها، کاری کنید که دکمه‌ای دیگر مثل ولوم پایین یا ولوم بالا، به جای دکمه‌ی پاور عمل کند. در برخی گوشی‌ها مثل مدل‌هایی از گوشی‌های سامسونگ، دکمه‌ی فیزیکی اضافی وجود دارد. می‌توانید از این دکمه به جای Power استفاده کنید.

اپلیکیشن پیشنهادی ما، Button Mapper است.

پس از اجرا کردن این اپ، دسترسی لازم را بدهید و مراحل ستاپ اولیه را طی کنید. به این ترتیب لیست دکمه‌های فیزیکی گوشی یا تبلت نمایان می‌شود. در لیست روی یکی از دکمه‌ها تپ کنید و در مرحله‌ی بعدی گزینه‌ی Customize را لمس کنید. سپس برای فشار دادن تکی یا Single tap، عمل Turn screen off را انتخاب کنید. برای عملی مثل فشار دادن و نگه داشتن که Long Press گفته می‌شود هم Power dialog را انتخاب کنید تا دسترسی به منوی پاور امکان‌پذیر شود.

چند روش برای روشن و خاموش کردن گوشی اندرویدی که دکمه‌ی پاور آن خراب شده است

متأسفانه این اپ قابلیت روشن کردن گوشی با فشار دادن کلیدی به جز کلید پاور را ندارد و صرفاً قادر است خاموش کردن صفحه و قفل کردن گوشی را با دکمه‌ای دیگر انجام بدهد.

اپلیکیشن پیشنهادی بعدی، Gravity Screen است که امکان استفاده از ژست‌های حرکتی برای روشن و خاموش کردن صفحه را فراهم می‌کند.