گاهی اوقات با متصل کردن هارد اکسترنال و حتی فلش‌درایوهای USB به سیستم ویندوزی، متوجه می‌شویم که این درایوها در ویندوز پدیدار نمی‌شوند! ممکن است ویندوز در شناسایی هارد اکسترنال و حتی فلش‌درایو که می‌بایست در هر کامپیوتری به سرعت شناخته شود، دچار مشکل شود. علل مختلفی مطرح می‌شود و می‌بایست کابل USB و پورت USB و همین‌طور مقوله‌ی درایور و حتی تنظیمات ویندوز را چک کرد.

در این مقاله به روش‌‌های حل مشکل شناسایی هارد اکسترنال و فلش‌های USB که پس از متصل شدن به سیستم ویندوزی، اثری از آنها در فایل اکسپلورر وجود ندارد، می‌پردازیم.

مراقب ویروسی شدن و خرابی و اتصال کوتاه در وسایل USB باشید

قبل از هر کاری مطمئن شوید که وسیله‌ی USB متصل‌شده به سیستم ویندوزی، سالم است و اتصالی یا مشکل دیگری ندارد. وسایلی که اتصالی داشته باشند، ممکن است به یک پورت USB و حتی چند پورت USB صدمه بزنند و گاهی وضعیت وخیم‌تر می‌شود و بخش‌های دیگری از مادربورد نیز آسیب می‌بیند!

در صورتی که مطمئن هستید وسایل USB سالم هستند و اتصالی وجود ندارد، برای حل مشکل اقدام کنید. برای چک کردن وسایل می‌توان آنها را به کامپیوترهای دیگر متصل کرد و اگر وسیله را از دوستان و آشنایان گرفته‌اید، بهتر است از آنها بخواهید که همه چیز را برای اطمینان بیشتر چک کنند. به هر حال فلش‌درایو ویروسی یا خراب‌شده، نباید به سایر سیستم‌ها متصل شود.

به جای USB 3.0 از USB 2.0 و پورت‌های پشت مادربورد استفاده کنید

در برخی محصولات برای اینکه پورت‌های USB 3.0 به درستی کار کنند، نصب کردن درایور ضروری است و در برخی دیگر USB 3.0 به کمک چیپ‌ست اصلی اینتل یا AMD کنترل می‌شود و با نصب کردن درایور چیپ‌ست مادربورد، اقدام دیگری لازم نیست.

موضوع جالب توجه بعدی این است که گاهی پورت‌های جلوی کیس یا بالای کیس و همین‌طور پورت‌های USB که با اتصال کابل اضافی یا هاب‌ روی میز کامپیوتر قرار گرفته، از نظر جریان الکتریکی ضعیف هستند و اتصال به خوبی برقرار نمی‌شود.

قبل از ادامه‌ی مراحل عیب‌یابی و حل مشکل، بررسی کنید که آیا پورت‌های USB 2.0 که معمولاً مشکی‌رنگ هستند، مشکل را حل می‌کنند یا خیر. به جای استفاده از پورت‌های جانبی، از پورت‌هایی که پشت کیس و روی مادربورد واقع شده استفاده کنید چرا که مطمئن‌ترین پورت‌ها هستند.

چرا هارد اکسترنال در ویندوز شناخته می‌شود و مرتباً اتصال قطع می‌شود!؟

اولین مسأله این است که پورت USB جریان الکتریکی کافی برای روشن ماندن هارد اکسترنال در اختیار آن نمی‌گذارد.  یکی از علایم متداول در این حالت، خاموش و روشن شدن هارددرایو است و ویندوز نیز مرتباً متوجه می‌شود که یک وسیله‌ی USB متصل شده و به سرعت وسیله جدا می‌شود.

اما چاره چیست و زمانی که هارد اکسترنال مرتباً خاموش و روشن می‌شود و ویندوز مرتباً بوق هشدار پخش می‌کند، چه باید کرد؟

ممکن است کابل USB بی‌کیفیت باشد و ممکن است پورت USB سیستم شما آسیب دیده و ضعیف عمل کند. بنابراین ابتدا کابل USB بهتری تهیه کنید. معمولاً کابل مرغوب، از مس خالص‌تری ساخته شده و لذا نرم و ضخیم و همین‌طور کوتاه است اما در میان کابل‌های بلند یا نازک هم انواع مرغوب وجود دارد.

پس از تست کردن کابل، پورت و کانکتورهای USB را با قلم‌موی ظریف مثل قلم‌موی نقاشی و اندکی تینر فوری یا الکل، تمیز کنید تا چربی‌ها مانع اتصال کامل نشوند. در نهایت اگر پورت USB در گذر زمان کمی گشاد شده و کانکتور محکم در آن قرار نمی‌گیرد، با اندکی فشار آن را جمع کنید تا اتصال کامل برقرار شود. مراقب باشید که با استفاده از چاقو و اجسام نو‌ک‌تیز فلزی، به جای تمیز کردن پورت‌ها، آنها را خراب‌تر نکنید!

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

خاموش شدن خودکار پورت‌های USB را غیرفعال کنید

یکی از تنظیمات سیستم‌های ویندوزی برای حفظ باتری و کاهش مصرف شارژ باتری این است که برخی پورت‌های USB را در حالت بی‌کاری طولانی، غیرفعال و خاموش می‌کنند و در این صورت ممکن است هارد یا فلش شما شناسایی نشود.

برای حل مشکل ابتدا وارد کنترل پنل ویندوز شوید. به این منظور کافی است از قابلیت سرچ منوی استارت استفاده کنید و عبارت Control Panel‌ را جست‌وجو کنید.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

در کنترل پنل مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel\Hardware and Sound\Power Options

اکنون روی لینک Change plan settings روبروی حالتی از تنظیمات توان مصرفی که در حال حاضر فعال است، کلیک کنید.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

قدم بعدی کلیک کردن روی تنظیمات پیشرفته یا گزینه‌ی Change advanced power settings است.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

در تنظیمات که با ساختار درختی مرتب شده، روی گزینه‌ی US‌B settings و سپس USB Selective settings دبل‌کلیک کنید. اگر سیستم لپ‌تاپی داشته باشید، دو حالت On Battery و Plugged in در این بخش وجود دارد. با کلیک روی گزینه‌ی Enabled روبروی هر یک از این دو حالت، گزینه‌ی دیگر یعنی Disabled را انتخاب کنید تا لپ‌تاپ در حالتی که به برق متصل است و همین‌طور در حالتی که از شارژ باتری استفاده می‌کند، پورت‌های USB را غیرفعال نکند.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

در نهایت روی OK کلیک کنید و از این بخش خارج شوید. ممکن است مشکل پورت‌های غیرفعال حل شده باشد.

حل مشکل هارد اکسترنال و فلش USB با پارتیشن‌بندی کردن درایو

گاهی مواقع هارد یا فلشی که به سیستم متصل شده، کاملاً خالی است و حتی پارتیشنی در آن ایجاد نشده است! در این صورت باید از ابزار پارتیشن‌بندی که در ویندوز موجود است، استفاده کنید. به این منظور در منوی استارت عبارت Disk Management‌ را جست‌وجو کنید و این ابزار را اجرا کنید. لیستی از درایوها و پارتیشن‌های هر درایو نمایان می‌شود. فضای پارتیشن‌بندی‌نشده با عبارت Unallocated در لیست مشخص می‌شود.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

روی این بخش‌ها راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی New Simple Volume‌ را انتخاب کنید.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

در مراحل بعدی می‌بایست ظرفیت و حرف الفبا را برای پارتیشن جدید مشخص کنید

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

در مرحله‌ی آخر نام و فرمت سیستم فایل پارتیشن را وارد کنید و تیک گزینه‌ی Perform a quick format فرمت را اضافه کنید تا پس از ایجاد پارتیشن جدید، فرمت کردن آن نیز انجام شود و بتوان از آن استفاده کرد.

روش‌های حل مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال و فلش USB در ویندوز

توجه: پارتیشنی که حرف الفبا به آن اختصاص داده نشده باشد، حالت مخفی دارد و ظاهراً در فایل اکسپلورر ویندوز اثری از آن وجود ندارد. برای اختصاص یا تغییر حرف الفبا به مقاله‌ای که قبلاً در مورد پارتیشن‌بندی و تغییر سایز پارتیشن‌ها منتشر کردیم، مراجعه فرمایید.