پس از خرید مودم یا روتر بسیار سریع و عالی برای بازی‌های آنلاین یا اینترنت سریع، می‌بایست برخی تنظیمات آن را بررسی کرده و تغییر بدهید تا لگ یا تأخیر در بازی‌ها و همین‌طور سرعت اینترنت و قدرت آنتن، بهینه شود. به عبارت دیگر ممکن است محصول مرغوبی در اختیار شما باشد اما با بهینه نبودن تنظیمات، به قدر کافی سریع و کم‌تأخیر عمل نکند.

در این مقاله به چند مورد از تنظیمات مهم مودم و روتر و به خصوص روترهای گیمینگ می‌پردازیم که سرعت و تأخیر شبکه را بهینه می‌کنند. با سیاره‌ی آی‌تی در ادامه مطلب همراه شوید.

روتر گیمینگ و ویژگی‌های آن

روتر گیمینگ به روتری گفته می‌شود که تنظیمات زیادی برای بهینه‌سازی شبکه در جهت کاهش تأخیر در بازی‌ها و برخی موارد دیگر دارد. البته در تبلیغاتی که در مورد محصولات گیمینگ می‌شود، همواره تلاش بر این است که عموم مشتریان باور کنند که محصولات گیمینگ امکانات و ویژگی‌هایی دارند که در محصولات دیگر موجود نیست! اما در حقیقت ممکن است تمام قابلیت‌ها در محصولات معمولی هم وجود داشته باشد، به خصوص موارد اصلی و تأثیرگذار در عملکرد.

در گذشته یک Modem مخصوص بازی و یا یک Router‌ گیمینگ، تفاوت‌هایی از نظر سرعت و تأخیر با محصولات ارزان‌قیمت داشته اما این تفاوت در حال حاضر بسیار کمتر از گذشته است. به همین جهت اغلب گیمرها می‌توانند یک مدل ۲۰ دلاری را خریداری کرده و از آن برای لذت بردن از بازی‌های آنلاین، استفاده کنند. قابلیت‌ها و تنظیماتی که در ادامه به آن می‌پردازیم، این روزها حتی در مدل‌های ساده و ارزان هم موجود است.

تنظیمات بهینه برای بازی‌های آنلاین در مودم و روتر

مواردی که در ادامه بررسی می‌شود، همگی در کاهش تأخیر شبکه و بهینه‌سازی سرعت شبکه موثر است و لذا نه تنها برای کاربرانی که مودم و اینترنت را با هدف انجام بازی آنلاین خریداری کرده‌اند، بلکه برای عموم کاربران مفید است.

Quality of Service یا QoS

کیفیت سرویس یا به اختصار QoS یکی از ویژگی‌های متداول در مودم و روتر است که به اولویت دادن انتقال بسته‌های داده می‌پردازد. به عبارت دیگر بسته‌های داده مربوط به کامپیوتر گیمر در اولویت بیشتری نسبت به دیگر داده‌های در حال دانلود یا آپلود قرار می‌گیرد.

زمانی که چند کاربر و چند کامپیوتر به یک شبکه متصل هستند و کارهای مختلفی در شبکه در حال انجام است، QoS می‌تواند از افزایش تأخیر و کاهش سرعت اینترنت کامپیوتری دلخواه که موردتوجه گیمر است، جلوگیری کند.

به عنوان مثال اگر کسی در حال تماشای ویدیو در وب‌سایت‌های استریم ویدیو مثل یوتیوب و آپارات است و شخص دیگری در حال مکالمه‌ی ویدیویی با استفاده از اسکایپ است، پهنای باند اینترنت به شدت معطوف به این دو سیستم می‌شود اما با فعال کردن Quality of Service و انجام تنظیماتی برای اولویت داده به بسته‌های داده مربوط به سیستم گیمینگ، مشکل تأخیر در بازی‌ها به مراتب کمتر می‌شود.

استفاده از شبکه‌ی سیم با پورت گیگابیتی یا Gigabit Ethernet Port

پورت‌های Ethernet یا به اصطلاح پورت‌های LAN، برای اتصال سیمی و ایجاد شبکه‌ی سیمی استفاده می‌شوند. شبکه‌ی سیمی تا حدی دست‌وپاگیر است و برای ایجاد آن باید کابل اترنت تهیه کنید و کابل‌ها را از گوشه و کنار به شکلی که زشت و به هم ریخته نباشد، عبور دهید. کار مشکلی است اما اگر از Wi-Fi استفاده کنید، علاوه بر اینکه سرعت کمتر می‌شود، تأخیر بیشتر شده و گاهی ممکن است در لحظات حساس به دلیل ایجاد موانع، سرعت کم و حتی ارتباط شما با دنیای اینترنت قطع شود!

قطعاً زمانی که مودم وای-فای نزدیک کامپیوتر یا لپ‌تاپ باشد، وای-فای به ندرت با مشکل روبرو می‌شود اما دقت کنید که در این حالت، یک کابل LAN کوتاه هم قابل استفاده است و ضریب اطمینان بالاتری نسبت به ارتباط وایرلس دارد.

مهم‌ترین تنظیمات و ویژگی‌های مودم و روتر برای بازی آنلاین و کاهش تأخیر و افزایش سرعت اینترنت

بهتر است اتصال به شبکه را در مورد کامپیوترهای مهم و سیستم گیمینگ، از طریق کابل اترنت برقرار کنید. پورت LAN در مادربوردهای گیمینگ و لپ‌تاپ‌های رده اول، سرعتی در حد ۱ گیگابیت بر ثانیه دارد که بسیار بالاتر از اغلب مودم‌های وای-فای ارزان یا میان‌رده است. در واقع سرعت مودم‌های وای-فای ارزان‌قیمت، کمتر از ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است و حتی این سرعت کاغذی نیز در شرایط بهینه و خاصی عملیاتی و واقعی می‌شود.

به پورت‌های Ethernet با سرعتی در حد ۱ گیگابیت بر ثانیه، Gigabit Ethernet Port گفته می‌شود.

استفاده از Wi-Fi 802.11ac با دو باند فرکانسی

مودم و روتر وای-فای ارزان، صرفاً دارای یک باند فرکانسی است اما مودم‌های گران‌قیمت‌تر دارای دو باند فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز هستند. باند ۵ گیگاهرتز با توجه به کاربری کمتر در وسایل مجهز به وای-فای و بلوتوث، از نظر تداخل سیگنال وضعیت بهتر و باثبات‌تری دارد و البته سرعت آن نیز بیشتر است.

به وای-فای 802.11ac گاهی وای-فای AC گفته می‌شود و در این وسایل، پشتیبانی از دو باند فرکانسی الزامی است.

توجه کنید که برد موثر وای-فای ۵ گیگاهرتزی، به دلیل اتلاف بیشتری که دارد، کوتاه‌تر است. در فواصل کوتاه مثل یک اتاق یا سالن بزرگ، تفاوتی از نظر پوشش وجود ندارد اما در فواصل بیشتر، ممکن است وای-فای ۵ گیگاهرتزی مناسب نباشد. در این صورت بهتر است از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز استفاده کنید.

خوشبختانه اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی برای اندازه‌گیری قدرت آنتن موجود است که کار شما را ساده می‌کند. می‌توانید در صورت کافی نبودن قدرت آنتن، موانع را حذف کنید، مودم یا لپ‌تاپ و کامپیوتر را جابجا کنید و وسایل بی‌سیم دیگر را دور کنید.

تنظیم قدرت آنتن یا Signal Strength

توجه کنید که در تنظیمات مودم‌ها و روترهای بی‌سیم، در بخش وای-فای معمولاً قابلیت تغییر دادن قدرت آنتن یا Signal Strength وجود دارد. برای بهبود قدرت آنتن و پوشش شبکه، قدرت آنتن را حداکثر کنید.

استفاده از MU-MIMO

منظور از MU-MIMO، ویژگی چند کاربر، چند ورودی و چند خروجی همزمان است که در برخی محصولات بی‌سیم امروزی وجود دارد. مودمی با این ویژگی، با وسایل مختلف به صورت هم‌زمان ارتباط برقرار کرده و سرعت بالاتری نسبت به انواع قدیمی‌تر دارد. به عبارت دیگر تداخل زیادی بین تماشای ویدیو، چت ویدیوی و بازی آنلاین و کاربری‌های دیگر توسط افراد مختلف، به وجود نمی‌آید. البته پهنای باند اینترنت شما نیز می‌بایست کافی باشد.

مهم‌ترین تنظیمات و ویژگی‌های مودم و روتر برای بازی آنلاین و کاهش تأخیر و افزایش سرعت اینترنت

بدون MU-MIMO، مودم یا روتر در صورت ارتباط با چند وسیله‌ی بی‌سیم، درخواست‌ها و داده‌ها را یکی‌یکی مدیریت و ارسال یا دریافت می‌کند اما با این قابلیت امروزی، چندین فرآیند به صورت موازی و همزمان انجام می‌شود.

کانال‌های ارتباطی وای-فای را بهینه کنید

تداخل الکترومغناطیسی بین سیگنال‌هایی که فرکانس دقیقاً مشابه دارند، به مراتب بیشتر است. برای حل کردن این معضل اساسی، می‌توانید کانال ارتباطی را در ارتباط بین وسایل مختلف و مودم یا روتر وایرلس، متفاوت انتخاب کنید. کانال‌های وای-فای ۲.۴ گیگاهرتزی در کشورهای مختلف از نظر تعداد متفاوت است. به عنوان مثال در ایالات متحده‌ی آمریکا می‌توانید از ۱۱ کانال استفاده کنید. هر کانال از نظر فرکانس ارتباطی، کمی با دیگر کانال‌ها متفاوت است اما همگی در مجموع در باند فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز قرار دارند. در مورد باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز، تعداد کانال‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا ۲۳ عدد است. 

اگر در تنظیمات موس و کیبورد بی‌سیم، هدست بلوتوث، مودم و روتر و غیره، تنظیماتی برای انتخاب کانال وجود دارد، به جای حالت خودکار یا Auto از روش دستی استفاده کنید و کانال‌ها را با فاصله‌ی زیاد انتخاب کنید. به عنوان مثال در یک وسیله اولین کانال و در وسیله‌ی دیگر آخرین کانال موجود را انتخاب کنید.

توجه به پردازنده و رم مودم و روتر

مودم یا روتر مثل کامپیوتر و گوشی و لپ‌تاپ، پردازش سنگین انجام نمی‌دهند اما به هر حال پردازنده و حافظه‌ی رم کوچکی دارند که امور محاسباتی را انجام می‌دهد. اگر در شبکه‌ی سیمی یا بی‌سیم خانگی شما، تعداد وسایل زیاد است، طبعاً حین خرید محصول باید مدل‌هایی که قدرت پردازشی بالاتری دارند را انتخاب کنید. معمولاً مودم و روتر گیمینگ از این نظر وضعیت خوبی دارد، به خصوص اگر مدل‌های گران‌قیمت را انتخاب کنید اما توجه کنید که در محصولات معمولی‌تر و ارزان‌تر هم پردازنده و رم کافی برای بسیاری از کاربری‌های سنگین وجود دارد.

مهم‌ترین تنظیمات و ویژگی‌های مودم و روتر برای بازی آنلاین و کاهش تأخیر و افزایش سرعت اینترنت

ری‌استارت زمان‌بندی شده مودم یا روتر

زمانی که در شبکه با مشکل عجیبی مواجه می‌شوید، یکی از راهکارهای مفید، خاموش و روشن کردن یا به عبارت دیگر ری‌استارت کردن مودم و روتر است. بد نیست این کار را به صورت خودکار و مرتب انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید Restart شدن را به گونه‌ای زمان‌بندی کنید که هر روز در ساعتی که از مودم استفاده نمی‌کنید، خاموش و روشن شدن مجدد انجام شود.

البته زمان‌بندی کردن ری‌استارت در تمام محصولات امکان‌پذیر نیست. بهتر است تنظیمات مودم یا روتر را بررسی کنید و در صورت وجود این قابلیت، از آن استفاده کنید. روش دیگر استفاده از سوییچ‌های هوشمند است که برق را طبق برنامه‌ی زمانی قطع و وصل می‌کنند.