اپ فایل منیجر اصلی iOS به لحاظ دسترسی مثل اندروید و ویندوز نیست و در واقع کاربر به تمام بخش‌های حافظه‌ی داخلی دسترسی ندارد اما این به معنی در دسترس نبودن حافظه نیست. می‌توان از اپلیکیشن‌های مدیریت فایل جانبی استفاده کرد که امکانات و دسترسی بهتری نسبت به اپلیکیشن iCloud Drive اپل و حتی اپ جدید Files اپل دارند و این موضوع برای کسانی که از آیفون یا آیپد برای دانلود کردن فایل‌ها و اسناد مختلف و مدیریت‌شان استفاده می‌کنند، ضروری به نظر می‌رسد.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی بهترین اپلیکیشن‌های فایل منیجر برای سیستم عامل iOS بپردازیم. با ما باشید.

ویژگی‌های یک File Manager خوب

سه ویژگی مهم و اساسی در انتخاب بهترین فایل منیجرها می‌بایست موردتوجه قرار گیرد:

  • وارد کردن فایل‌های مختلف: فایل منیجری که نتواند تمام انواع فایل‌های اصلی را در محیط گرافیکی اپ وارد کند و در اختیار کاربر قرار دهد، عالی است و هر چه قابلیت ایمپورت فراگیرتر باشد، بهتر است.
  • مدیریت فایل‌ها: فایل منیجری که تمام امکانات لازم برای مدیریت کردن فایل‌ها و فولدرها را در واسط گرافیکی ساده و کاربردی خود داشته باشد، عالی است. به عنوان مثال انتخاب رنگ و برچسب برای فایل‌ها یا فولدرها و پشتیبانی از فولدرهای تودرتو و همین‌طور قابلیت آرشیو کردن فولدرها و نمایش فایل‌ها و فولدرهای مخفی، قابلیت رمزگذاری روی فایل‌ها و مواردی از این دست، از امکانات یک File Manager قدرتمند محسوب می‌شود.
  • خروجی گرفتن و شیر کردن: قابلیت به اشتراک‌گذاری یا Share کردن فایل‌ها برای ارسال فایل‌ها به دیگر اپلیکیشن‌ها به منظور نمایش فایل یا ویرایش آن، از قابلیت‌های پراستفاده در یک فایل منیجر است. به علاوه قابلیت تبدیل یا Convert کردن برخی فرمت‌ها در فایل منیجر نیز مزیت مهمی است.

بنابراین با توجه به این نکات مهم، بهترین اپلیکیشن File Manager برای آیفون و آیپد را معرفی می‌کنیم.

Documents 6 محصولی از Readdle

اپلیکیشن Documents 6 بهترین یا یکی از بهترین فایل منیجرها برای آیفون و آیپد است و نکته‌ی جالب این است که کاملاً رایگان است!

در بررسی این اپلیکیشن توانمند، تمام گزینه‌های چک‌لیست انتخاب بهترین فایل منیجر تیک می‌خورد. دسترسی به فایل‌های داکیومنت با ایمپورت کردن از کامپیوتر، سرویس‌های فضای ابری، انتقال فایل از کامپیوتر به گوشی و تبلت از طریق Wi-Fi و همین‌طور از صفحات سایت‌ها و دیگر اپلیکیشن‌ها به سادگی انجام می‌شود. برای مدیریت فایل‌ها می‌توانید از روش درگ و دراپ یا گرفتن و رها کردن روی فولدر دلخواه استفاده کنید.

قابلیت به اشتراک‌گذاری و همین‌طور آرشیو کردن و اضافه کردن برچسب همگی Document 6 پیش‌بینی شده است.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

اپلیکیشن Document 6 با اغلب فرمت‌های فایل به خوبی کار می‌کند، فایل‌های متنی، صوتی و موسیقی و ویدیو همگی به خوبی باز می‌شود. می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی را در این اپ مطالعه کنید، به موسیقی گوش دهید، ویدیوها را پخش کنید، فایل‌ها را به اشتراک بگذارید و فایل‌های PDF را باز کنید.

از نظر پشتیبانی از قابلیت همگام‌سازی توسط سرویس‌های ابری نیز می‌توانید علاوه بر iCloud اپل، از سرویس‌هایی مثل Dropbox نیز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد فضای ذخیره‌سازی ابری به مقاله‌ای که قبلاً منتشر کردیم مراجعه فرمایید:

اپلیکیشن Files اپل

فایل منیجر اصلی اپل در iOS 11، اپ جدیدی به اسم Files است. این اپ جای اپلیکیشن iCloud Drive اپل را گرفته است و امکانات بیشتری دارد. به علاوه شبیه به اپلیکیشن فایل منیجر مک‌او‌اس یعنی اپ Finder است و لذا کاربران مک‌بوک و آی‌مک به سرعت به آن عادت می‌کنند.

در اپ Files می‌توانید تعدادی از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری فایل‌ها را برای آپلود و دانلود فایل‌ها اضافه کنید که علاوه بر آی‌کلود اپل، شامل Dropbox و OneDrive مایکروسافت نیز می‌شود.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

نقطه ضعف اپلیکیشن Files آیفون و آیپد این است که از نظر وارد کردن فایل‌های مختلف، گزینه‌ی خوبی نیست. در واقع دانلود از وب‌سایت‌ها و انتقال فایل از طریق وای-فای پشتیبانی نمی‌شود.

از نقاط قوت می‌توان به پشتیبانی از درگ و دراپ برای جابجا کردن فایل‌ها اشاره کرد. حتی می‌توانید از برخی اپلیکیشن‌های دیگر، فایلی مثل عکس یا موسیقی و ویدیو را درگ کرده و در اپ فایلز رها کنید! برچسب‌ها و فایل‌های موردعلاقه از قابلیت‌های مدیریتی آن است.

فایل منیجر Dropbox برای iOS

بله، عنوان را درست خوانده‌اید، سرویس فضای ابری دراپ‌باکس یک فایل منیجر اختصاصی برای iOS نیز ارایه کرده است اما امکانات آن اغلب مبتنی بر قابلیت‌های فضای آنلاین است و به اینترنت نیازی دارید. در کنار دسترسی به فایل‌هایی که روی دراپ‌باکس آپلود و ذخیره کرده‌اید، می‌توانید برخی فایل‌ها را برای استفاده‌ی آفلاین دانلود کنید.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

منوی به اشتراک‌گذاری یا Share برای ارسال فایل‌ها به دیگر اپ‌ها در نظر گرفته شده است و به عنوان مثال اگر کسی برای شما فایلی که با اپ Pages باز می‌شود ارسال کند، می‌توانید پس از دانلود فایل، آن را به اپلیکیشن Pages ارسال کرده و مشاهده کنید. ویرایش کردن فایل‌های آفیس مثل Word و Excel و PowerPoint نیز در اپلیکیشن Dropbox پشتیبانی می‌شود.

GoodReader

این فایل منیجر همان‌طور که از نامش پیداست برای مطالعه کردن فایل‌های PDF طراحی شده است. اگر در آیفون و آیپد خود به وفور مطالعه‌ی محتوای کتب الکترونیکی را انجام می‌دهید، بهتر است حتماً مدتی از این اپلیکیشن استفاده کنید.

در GoodReader قابلیت ایمپورت کردن فایل‌های پی‌د‌ی‌اف از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری نیز پیش‌بینی شده است و همین‌طور می‌توان فایل‌ها را از کامپیوتر یا سرور محلی دانلود و سپس در فولدرهای مختلف به صورت مرتب ذخیره کرد.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

GoodReader یکی از معدود اپلیکیشن‌هایی است که وقتی فایل PDF حجیمی با صدها صفحه را در آن باز می‌کنید، بدون مشکل می‌توان اسکرول کرد. به علاوه ابزارهای علامت‌گذاری روی صفحات فایل پی‌دی‌اف نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد و استفاده از Apple Pencil نیز کار را بسیار لذت‌بخش می‌کند. از جعبه‌ی متن گرفته تا طراحی دستی روی صفحات، همگی پیش‌بینی شده است. حتی می‌توانید نظرات یا کامنت و یادداشت‌هایی روی صفحات اضافه کنید.

File Manager & Browser

اگر اپلیکیشن قدرتمند Document 6 برای شما بیش از حد کامل است و به اپ ساده‌تری با امکانات کمتر نیاز دارید، بهتر است از File Manager & Browser استفاده کنید. اپلیکیشن File Manager & Browser یک جایگزین خوب با رابط کاربری ساده‌تر محسوب می‌شود اما امکانات آن عالی است. به عنوان مثال مرتب‌سازی فایل‌ها، به اشتراک‌گذاری و همین‌طور ایمپورت کردن فایل‌ها از کامپیوتر به کمک اتصال Wi-Fi در این اپلیکیشن نیز پیاده‌سازی شده است.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

طراحی رابط گرافیکی به صورتی است که گزینه‌های مفید و مهم پایین صفحه چیده شده است و نیازی به استفاده از گزینه‌های پنهان در منو نیست و همین عامل مهم، استفاده از اپ را ساده‌تر می‌کند.

File Master

اپلیکیشن فایل مستری رابط کاربری تمیز، ساده و شیکی دارد. کاربر می‌تواند فایل‌ها را به سادگی مدیریت کند و حتی مشکل رمز عبورهای فراموش‌شده را برطرف کند. این نرم‌افزار جالب فقط فایل منیجر نیست بلکه به کمک آن می‌توانید موسیقی و ویدیو نیز پخش کنید. از فرمت‌های AVI و FLV و RMVM و RM و همین‌طور فرمت‌های رایج مثل WMA و MP3 و MP4 و MOV پشتیبانی می‌شود. قابلیت پخش فایل در پس‌زمینه نیز فراهم شده و لذا می‌توانید همزمان با مرور کردن فایل‌های موسیقی، موسیقی را پخش کرده و لذت ببرید.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

File Master می‌تواند ویدیوها و اسنپ‌شات‌های ویدیوها را همزمان باز کرده و پخش کند. با این اپلیکیشن می‌توانید فولدرهای شخصی و حساس را رمزگذاری کنید و از حریم خصوصی خویش حفاظت کنید. حتی می‌توانید فولدرها را مخفی کرده یا از حالت مخفی خارج کنید. در نهایت اینکه از سرویس‌های فضای ابری نیز پشتیبانی می‌کند.

File Hub Plus

اپلیکیشن File Hub Plus هم یکی از اپلیکیشن‌های قدرتمند در عرصه‌ی مدیریت فایل است. در این اپلیکیشن هم می‌توانید ویدیوها و موسیقی‌ها را پخش کنید. در مورد عکس‌ها نیز قابلیت نمایش عکس‌ها به صورت اسلایدشو وجود دارد. کپی و کات و پیست کردن و همین‌طور تغییر دادن نام فایل‌ها، ساده و سریع انجام می‌شود.

قابلیت جانبی این اپلیکیشن، استفاده از Wi-Fi برای انتقال فایل است. البته برای اینکه می‌توانید از سرویس ابری iCloud هم استفاده کنید.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

در مجموع File Hub Plus‌ قابلیت‌های متنوع و اساسی را در خود جمع کرده است.

iExplorer Mobile

توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن موبایل iExplorer Mobile قبلاً نرم‌افزار دستاپی iExplorer desktop را نیز برای Mac منتشر کرده است. این اپلیکیشن هم قابلیت‌های مفید جالبی دارد. به عنوان مثال می‌توانید در این اپلیکیشن صفحات سایت‌ها را با گزینه‌ی Webpage Downloader برای استفاده‌های بعدی و مطالعه‌ی آفلاین دانلود کنید. می‌توانید Voice Memo ضبط کرده و ویرایش کنید و همین‌طور می‌توانید با مک‌او‌اس ارتباط برقرار کرده و فایل‌ها را مدیریت کنید.

بهترین اپ‌های فایل منیجر برای آیفون و آیپد

برای ایجاد فایل‌های TEXT یا متن ساده و همین‌طور استریم موسیقی از فضای ابری Dropbox نیز می‌توانید از iExplorer Mobile استفاده کنید.