گاهی مواقع ویندوز حین نصب کردن آپدیت‌های دانلود شده، پیام Getting Windows ready, Don’t turn off your computer را روی صفحه نمایش می‌دهد و به دلایل مختلف، فرآیند بروزرسانی پس از ساعت‌ها صبر و حوصله، انجام نمی‌شود!

زمانی که ویندوز در نصب بروزرسانی‌ها با مشکل روبرو می‌شود، اولین راه حل این است که سیستم را Restart کنید اما ممکن است با ری‌استارت کردن کامپیوتر، ویندوز به درستی بوت نشود و بالا نیاید و در عین حال ممکن است بدون هیچ مشکل خاصی، بوت شود.

در این مقاله به مشکل گیر کردن ویندوز در مراحل آپدیت می‌پردازیم و عواقب ری‌استارت کردن سیستم و راه حل‌های آن را بررسی می‌کنیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه باشید.

مایکروسافت در یک بررسی آماری اعلام کرده که بروزرسانی آوریل ۲۰۱۸ برای نصب شدن روی ۷۰۰ میلیون کامپیوتر ویندوزی با سیستم عامل ویندوز ۱۰، بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم داشته و به عبارت دیگر برای یک کامپیوتر معمولی، باید چیزی در حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا نصب شدن آپدیت‌های بزرگ و اساسی ویندوز ۱۰، با موفقیت تکمیل شود. اما اگر پس از یکی دو ساعت صبر کردن، نصب آپدیت‌ها تکمیل نشده باشد چطور؟ به نظر می‌رسد که باگ نرم‌افزاری و مشکلی وجود دارد که مانع تکمیل شدن بروزرسانی می‌شود.

در این شرایط چاره‌ای جز Restart کردن سیستم ویندوزی باقی نمی‌ماند. البته اگر از مشخصات سخت‌افزار لپ‌تاپ یا PC خود اطلاع دارید و می‌دانید که سرعت هارددیسک و سرعت پردازنده پایین است و مقدار رم کم است، بیشتر صبر کنید. اما پس از چند ساعت، اگر پیامی مثل Getting Windows ready, Don’t turn off your computer همچنان روی صفحه نمایش باقی مانده است و به خصوص اگر چراغ مربوط به فعالیت هارددیسک چشمک نمی‌زند، می‌توانید با خیال راحت سیستم را ری‌استارت کنید چرا که راهکار دیگری در این شرایط وجود ندارد.

در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که ری‌استارت کردن کامپیوتر حین آپدیت شدن ویندوز ۱۰، چه مشکلاتی احتمالی به دنبال دارد و برای حل مشکلات چه می‌توان کرد.

اگر هنگام بروزرسانی ویندوز، کامپیوتر را Restart کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین رویداد این است که طبعاً نصب شدن آپدیت‌های دانلودشده متوقف می‌شود و شکست می‌خورد. بروز نکردن ویندوز می‌تواند مشکلات امنیتی به دنبال داشته باشد به خصوص اگر سیستمی به اینترنت وصل باشد و هکرها بتوانند از طریق حفره‌های امنیتی قدیمی نفوذ کنند. اما به جز مقوله‌ی امنیت و مشکلات کوچک نرم‌افزاری، معمولاً اتفاق عجیب و غریب دیگری نمی‌افتد.

مسأله‌ی بعدی که احتمال خراب شدن ویندوز و بوت نشدن ویندوز ۱۰ است، آیا ممکن است ویندوز درست بوت نشود؟

گاهی مواقع زمانی که ویندوز پیام Getting Windows ready. Don’t turn off your computer را نمایش می‌دهد، اگر سیستم را ناگهان خاموش و روشن کنید، ویندوز به شکل معمولی بوت می‌شود و به صفحه‌ی لاگین می‌رسید! گویی که هیچ اتفاقی ناگواری نیافتاده است. البته نوتیفیکیشن We couldn't finish installing updates نیز ممکن است نمایش داده شود و ناموفق بودن بروزرسانی را یادآوری کند.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

می‌توانید در فرصتی دیگر برای بروزرسانی مجدد اقدام کنید و این بار سیستم را ری‌استارت نکنید.

زمانی که در فرآیند نصب کردن آپدیت‌ها، ویندوز در حال کار روی فایل‌های دانلود شده است و پیامی مثل Working on updates, 27% complete, Don’t turn off your computer را نمایش می‌دهد هم ممکن است برق برود یا سیستم را عمداً خاموش و روشن کنید. در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟

ویندوز ۱۰ مثل همیشه بوت می‌شود اما ممکن است پیام We couldn’t complete the updates, Undoing changes, Don’t turn off your computer را روی صفحه ببینید. پس از لحظاتی کار و تلاش برای بازگشت به شرایط قبلی، سیستم عامل از نو بوت می‌شود و مثل همیشه بالا می‌آید و می‌توانید از ویندوز استفاده کنید.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

در مورد بروزرسانی اصلی و اساسی ویندوز ۱۰ مثل بروزرسانی ماه آوریل ۲۰۱۸، وضعیت کمی متفاوت است. اگر سیستم را حین نمایش پیام Configuring update for Windows 10, 10% complete, Do not turn off your computer ری‌‌استارت کنید، ویندوز از نو بوت می‌شود و پیام Please wait را روی صفحه خواهید دید. پس از لحظاتی بررسی و حل کردن مشکلات کوچک، سیستم ری‌استارت می‌شود.

پس از لحظاتی صفحه‌ی ورود به حساب کاربری آشکار می‌شود و می‌توانید لاگین کنید. ممکن است نوتفیکیشن We couldn’t finish installing updates به معنی ناموفق بودن نصب آپدیت‌ها نیز نمایش داده شود.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

اما یک حالت دیگر ری‌استارت کردن ویندوز در فرآیند بروزرسانی: زمانی که ویندوز را در اواسط نصب آپدیت‌ها ری‌استارت کردید و با پیامی مثل Working on updates 48%, Don’t turn off your PC. This will take a while یا روبرو شدید هم ممکن است تصادفاً یا عمداً ری‌استارت اتفاق بیافتد. در این صورت پس از ری‌استارت کردن و مدتی صبر، پیام Restoring your previous version of Windows نمایش داده می‌شود و ویندوز تغییرات را به حالت قبل برمی‌گرداند. در نهایت سیستم ری‌استارت می‌شود و ویندوز مثل قبل boot می‌شود.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

بله، درست متوجه شده‌اید، در تمام مراحل نصب کردن آپدیت‌های جدید و حتی نصب کردن آپدیت‌های اساسی که نسخه‌ی ویندوز ۱۰ و شماره ساخت آن را تغییر می‌دهند، اگر سیستم ری‌استارت یا خاموش شود، ویندوز حین ریبوت به بازگردانی تغییرات به حالت سابق می‌پردازد و به درستی بوت می‌شود.

ویندوز پس از رخ دادن چنین اتفاقاتی، تلاش می‌کند که بروزرسانی‌ها را از نو دانلود کند چرا که ممکن است فایل‌های دانلود‌شده به دلیلی خراب یا مشکل‌دار باشند. به این ترتیب می‌توانید با خیال راحت برای آپدیت کردن مجدد اقدام کنید.

چقدر برای نصب شدن آپدیت‌های ویندوز ۱۰ صبر کنیم؟

حین نصب شدن آپدیت‌های ویندوز ۱۰ می‌بایست صبور بود و حرکات عجیبی مثل خاموش کردن سیستم یا ری‌استارت کردن و حتی فشار دادن کلیدهای کیبورد را کنار گذاشت تا همه چیز عادی و طبیعی صورت بگیرد.

مدت زمان لازم برای نصب شدن بروزرسانی‌ها بسته به اینکه حجم بسته‌ی بروزرسانی چقدر باشد و چه مواردی را بروز کند، متفاوت است. به علاوه در سیستم‌های لپ‌تاپی که سرعت دوران دیسک سخت و قطر پلاترهای هارددیسک کمتر است و یا SSD ارزان‌تر و کندتری دارند و همین‌طور سرعت پردازنده و رم کمتر است، طبیعی است که آپدیت شدن ویندوز طولانی‌تر باشد.

گاهی مواقع ممکن است یک پیام خاص و ساده برای مدت زمانی بیش از ۵ و حتی ۱۰ دقیقه روی صفحه نمایش باقی بماند و چراغ فعالیت هارددیسک هم زیاد چشمک نزند. عجله نکنید و صبر کنید تا همه‌چیز آرام و آهسته پیش برود.

در صورتی که حس می‌کنید سخت‌افزار سیستم شما ضعیف است، حتی ۲ ساعت صبر کردن هم ممکن است ضروری و طبیعی باشد. در این شرایط اگر پیشروی آپدیت به صورت درصد ذکر می‌شود و متوقف نشده، حتی بیش از ۲ ساعت صبر کردن هم ضرری ندارد اما اگر پیشروی روی درصد خاصی ایستاده و به نظر می‌رسد که آپدیت با مشکل روبرو شده و چراغ فعالیت هارددیسک نیز خاموش است، می‌توانید سیستم را ری‌استارت کنید و از نو تلاش کنید.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

برای خاموش کردن سیستم در شرایطی که نصب کردن آپدیت‌ها متوقف شده و به اصطلاح سیستم هنگ کرده یا گیر کرده، کافی است کلید پاور کیس یا لپ‌تاپ را فشار داده و چند ثانیه و حتی بیش از ۱۰ ثانیه صبر کنید. به این ترتیب سیستم خاموش می‌شود و می‌توانید آن را روشن کرده و از نو برای آپدیت کردن ویندوز اقدام کنید.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ و خاموش یا ری‌استارت کردن در اواسط بروزرسانی

احتمال خراب شدن ویندوز ۱۰ پس از خاموشی یا ری‌استارت حین نصب آپدیت‌ها

وقوع مشکلات عجیب در ویندوز ۱۰ در صورت خاموش کردن سیستم یا ری‌استارت کردن آن، نادر است اما احتمال دارد که این اتفاق ناگوار برای سیستم شما رخ بدهد. در این صورت پس از روشن کردن یا ری‌استارت شدن سیستم، ویندوز مثل همیشه بوت نمی‌شود!

چاره‌ی کار در این مواقع، استفاده از بکاپ‌ها و ری‌استور کردن ویندوز است. بنابراین بسته به اهمیت فایل‌ها و نرم‌افزارهایی که نصب کرده‌اید، می‌توانید قبل از آپدیت کردن ویندوز یا لااقل نصب کردن آپدیت‌های بزرگ و اساسی ویندوز، بکاپ تهیه کنید. روش کار ساده است و ارزش وقت گذاشتن را دارد. به علاوه بکاپ گرفتن از رجیستری و همین‌طور ایجاد Restore Point به کمک قابلیت سیستم ری‌استور ویندوز، سریعا و ساده انجام می‌شود و حلال مشکلات عجیب و متنوعی است:

بکاپ گرفتن و نگهداری چند نسخه‌ی کپی از فایل‌های شخصی و شغلی بسیار مهم روی وسایلی مثل هارد اکسترنال و فلش‌درایوهای USB‌ نیز قبل از بروز کردن ویندوز بسیار مفید است و توصیه می‌شود.

در نهایت اگر بکاپ تهیه نکرده‌اید و سیستم شما با مشکل روبرو شده، می‌توانید از قابلیت Startup repair‌ ویندوز و همین‌طور اجرا کردن دستوراتی به کمک cmd برای تعمیر بوت و کپی کردن فایل‌های موجود روی سیستم، استفاده کنید.

ممکن است مشکلات به بدسکتورها و خرابی‌های HDD یا SSD مربوط باشد و در این صورت استفاده از دیسک چک با دستور sfc مفید واقع می‌شود.